Su Kaçağı Tespiti » Tavandan Su Damlıyorsa Ne Yapmalı ?

Tavandaki Su Kaçak Tespiti Su Kaçağım Var

Akşam işten eve geldiğinizde banyonuzun tavanından su damlaması ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum canınızı sıkacaktır. Su sızıntısının nedeni üst katınızdaki komşu daire olacağından şüphelenecek, komşunuza bilgisini vereceksiniz. Son yıllarda bir çok insanın tavınında su damlamaları meydana gelmektedir. Bunun asıl nedenleri su borularındaki su sızıntısıdır. Tavandan damlayan su kaçağı bulma profesyonel bir yardım gerektirir. Yani sizin bulmanız neredeyse imkansızdır. Borulardaki su sızıntılarının nedeni boruların zamanla aşınmaya uğrayıp bir veya birden fazla noktadan patlaması, boruların döşenirken aldığı darbeler yada tesisatı döşeyen ustanın görmezden geldiği bazı hatalar ve dairenizde yaptırdığınız tadilatlar yüzünden su kaçakları meydana getirmektedir.

Borular aşınarak su kaçağına nasıl neden olur ?

Üretimi esnasında herkesin bildiği gibi tüm ürünlerin kalite farkı vardır. Kalitesiz olan boruların piyasa sürülmesi ve bu boruların ilk yıllarda sorunsuz, fakat ilerleyen yıllarda sürekli patlayarak su kaçağına neden olur. Kalitesiz borularda su kaçağı meydana gelmeden borunun kalitesi anlaşılmaz. İyi plastik boru diye alıp döşediğimiz borular bile zamanla özelliğini kaybetmektedir. Bu gün en iyi boru markası bile defolu ürünlerini piyasaya sürmektedir. Tesisatçı usta anlayamaz, çünkü TSE damgalı bütün boruları kullanır. Bu gibi plastik boru su kaçağı tamamen fabrikasyon hatadır.

Kaynak Hatalarında Su Kaçakları

Demir Borulardaki Su Kaçakları ve Nedenleri

Plastik borulardan önce evimizdeki tüm borular demir boru idi. Demir borular zamanla paslanarak çürümeye yüz tutar. Demir borularda usta hatasına rastlamak imkansıdır. Çünkü bir dönem popüler olan bu demir boruların işçiliği zor olduğundan eleman yetiştirmekte zordu. İşçiliği tamamen ustalık gerektiren demir borular hatalı ölçüyü dahi kabul etmediği için kolay kolay hata yapmamaya özen gösterilirdi. Demir boruda su kaçağı olduğunda önerilen ve yapılması gereken en iyi şey boruların plastik boru ile değiştirilmesidir. Çünkü tavandan su damlıyor ve üst kat komşunun boruları demir ise demir boruda su kaçağı bulma işlemi yapılsa bile boruların değişmesi en doğru çözümdür.

Plastik Boruda Su Kaçağı ve Nedenleri

Fabrikasyon su kaçaklarını yukarıda belirtmiştik. Şimdi sizlere usta hatalarından kaynaklanan su kaçağı hakkında bilgi vereceğim. Plastik borular zemin altından döşenirken ustaların ek parçaları borulara çap kaynatarak veya fazla ısıtarak kaynatması su kaçağına neden olan ilk etkenlerdendir. Su tesisatçı ustalarının bir çok hatasına günden güne rastlamaktayız. Geçen gün su kaçağı tespitine giden ustalarımız su kaçağını buluyor ve su kaçağının tamirini yapmak için bir kalebodur kırıyor. Ustalarımız kırıp açtığı alandaki su sızıntısı yapan boruyu hemen tamir ediyor. Daire sahibimiz ustalarımıza evinin 5 aylık olduğunu ve banyo giderinin sürekli tıkandığını söylüyor. Ustalarımız kırdığı alanın fayansını yapmak için ortalığı temizlerken gider borusunun döşeme sırasında ısıtılarak ezildiğini tespit ediyor. Bir tesisatçı usta yerin şap kotu için boruyu bükerek üzerinden bir boru geçirmiş. Bu da banyoda sürekli tıkanmalara neden oluyormuş. Aslında o ustanın yapması gereken iş tesisat borusunu ısıtıp büzüdüğü borunun üstten değilde altından geçirerek temiz ve hatasız bir yapması gerekmekteydi. Eee her eline makine alan usta sanıyor kendini ne diyeyim.

Profesyonel Su Kaçağı Tespit Firması

Su tesisatı ustaları bile yıllarca deneyimli olmasına rağmen su kaçağı bulmak konusunda profesyonel değillerdir. Bu işi yapan bir çok firma var. Yalnız sizin bu firmalar arasında profesyonel su kaçağı bulma firmasını bulmanız kolay olmayacaktır. Sorun gittikçe büyümeden her şeyi eski haline getirmek profesyonel su kaçağı tespit firmasının işidir. Peki siz su kaçağı tespit firmasını nereden bulacaksınız? Günümüz internet teknolojisine hakim web üzerinden kolayca sorununuzla ilgili arama yapabilirsiniz. Örneğin google’ a su kaçağım var yazarsanız bir çok firma arama sonuçlarında çıkar. Siz sağlam,dürüst bir firmayı öncelikle web sayfasını inceleyerek tercih edebilirsiniz. Evinize gelen firmaların kesinlikle cihazları olmasına dikkat ediniz.

Puan Verin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]