Dedektörle Logar Hattı Tespiti

Dedektörle Logar Hattı Tespiti

Dedektörle Logar Hattı Tespiti, kanalizasyon hatları, evinizdeki atık suyu şehrin ana hattına veya mülkünüzdeki bir fosseptik tankına taşır. Yeni bir lavabo veya tuvalet kuruyorsanız, temiz suyun kirlenmemesi için onu evinizin kanalizasyon hattına bağlamanız gerekir. Mülkünüzdeki kanalizasyon hattını bulmaya çalışırken, en kolay yol belediye veya profesyonel bir servisle iletişime geçmektir. Hala kanalizasyon hatlarını bulmanız gerekiyorsa, bir boru bulucunun dedektörünü bir gidere besleyin ve borularınızda bulmak için çubuğu kullanın. Kanalizasyon hattınızın nerede olduğunu öğrenir öğrenmez çalışmaya başlayabilirsiniz!

Vericiyi ve konum belirleme çubuğunu aynı frekansa ayarlayın. Bir boru bulucu genellikle 2 parçaya ayrılır; borulara beslediğiniz bir verici ile uzun bir dedektör hattı ve hattı bulmak için kullanılan bir el çubuğu. Güç anahtarlarını veya düğmeleri kullanarak vericiyi ve çubuğu açın ve okudukları frekanslara bakın. Frekansları aynı okumaya sahip olacak şekilde ayarlamak için “Frekans” seçeneğini veya makinelerdeki ok tuşlarını kullanın, aksi takdirde yer bulucu boruları bulamaz.

  • Boru bulucuları çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz, ancak bunların maliyeti 181.000 TL’ye kadar çıkabilir.
  • Çok fazla para harcamadan kullanabilmeniz için boru bulucu hizmeti sunup sunan firmamızla iletişime geçin.

 

Dedektör hattını (4,6 m) bir gidere veya kanalizasyon temizlemeye besleyin . Evinizde hattı bulmanız gerekiyorsa, evinizdeki lavabo veya banyo gibi herhangi bir gideri, hattınızı beslemek için kullanabilirsiniz. Dışarıda bir kanalizasyon hattı arıyorsanız, evinizin ana kanalizasyon hattına doğrudan erişim sağlayan, evinizin dışında plastik kapaklı siyah veya beyaz bir boru arayın. Dedektör hattını makaradan çıkarın ve ucunu yaklaşık 15 fit (4,6 m) dışarı çıkacak şekilde borunun içinden itin. Asa ile bulabilmek için çizgiyi yerinde bırakın.

  • Suya daldırıldığında işe yaramayacağından ipi tuvalete koymaktan kaçının.
  • Daha eski evlerin evlerinde kanalizasyon temizliği olmayabilir. Daha sonra hatları bulmayı kolaylaştırmak veya tıkanıklıkları kırmak için bir tesisatçıyla iletişime geçerek size bir tesisatçı kurmasını isteyin.

İpucu: Dedektör hattı durursa veya 4,6 m’yi tamamen geçmezse, boruda bir tıkanıklık olabilir .

 

En güçlü sinyali duyana kadar konum belirleme çubuğunu sallayın. Dedektörden en iyi sinyal alımını alabilmesi için çubuğu dikey olarak yere doğrultun. Kanalizasyon hattının gittiğini düşündüğünüz yönde yürüyün ve çubuğun ucunu ileri geri hareket ettirin. Dedektör hattını takip ettiğinizde, değnek, hattın sonuna yaklaştığınızda sesi giderek artan bir bip sesi oluşturacaktır. Asa en yüksek ve en yüksek perdeyi oluşturduğunda, çizginin bittiği yere yaklaşmış olursunuz.

  • Zayıf bir sinyal duyarsanız, yakında olduğunuz ancak yanlış yöne baktığınız anlamına gelebileceğinden, çubuğu döndürmeyi deneyin.
  • Çubuğun üzerindeki ekranda, dedektör hattının sonuna yaklaştığınızı size bildiren oklar veya bir sayı göstergesi de olabilir.

En güçlü sinyali yeniden bulmak için konum belirleyicinin hassasiyetini azaltın. Çubuk okumasını maksimuma çıkarırsa, o zaman dedektör hattının sonu yakındadır ancak tam olarak nerede olduğunu bilemezsiniz. Hassasiyeti kontrol eden ve ¾ güce düşüren düğmeyi bulun. Ucu alanın etrafında tekrar sallarken asayı aşağı doğru tutun. Kanalizasyon hattının nerede olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için en yüksek ve en yüksek perdeyi tekrar dinleyin.

  • Okuma tekrar maksimuma çıkarsa hassasiyeti %10-15 daha azaltın ve çubuğu alan üzerinde tekrar sallamayı deneyin. Artık maksimize etmeyene kadar işlemi tekrarlayın.
  • Bazı boru dedektörleri ayrıca borunun ekranda ne kadar derin olduğunu size söyleyebilir.

Borunun yerini bir yardımcı bayrak veya bantla işaretleyin. Çubuk yalnızca tek bir alan üzerinde bir sinyal ürettiğinde, ancak salladığınızda sessizleştiğinde, dedektörün sonunu başarıyla bulmuş olursunuz. Boruyu işaretlemek için yüzünüzle aynı yönde olacak şekilde zemine bir bant şeridi yerleştirin. Dışarıdaysanız, kanalizasyon hattının hemen altında olduğunu bilmeniz için yere küçük bir kamu hizmeti bayrağı koyun.

  • Yardımcı bayrakları yerel evinizden veya bahçe bakım mağazanızdan satın alabilirsiniz.

Dedektör hattını (4,6 m) daha uzatın. Dedektör hattına ve vericiye geri dönün ve boruya daha fazla sarın. Hattı 4,6 m’den  daha fazla uzatmayın, aksi takdirde doğru bir okuma elde edemeyebilirsiniz veya boru dönerse hattın sonunu bulmak zor olabilir.

Fikstür kurduğunuz noktaya kadar çizgiyi işaretlemeye devam edin. Dedektör hattının ucundan en güçlü sinyali duyana kadar çubuğu sallama işlemini tekrarlayın. Maksimuma çıktığında hassasiyeti azaltın ve borunun yerini belirlemeye devam edin. İkinci noktayı daha fazla bant veya bayrakla işaretleyin, böylece kanalizasyon hattının nereye gittiğini bilirsiniz. İhtiyacınız olan kanalizasyon hattının uzunluğunu işaretleyene kadar hattı uzatmaya ve yerini belirlemeye devam edin.

  • Dedektör hattı yakalanırsa, kanalizasyon borusunda bir çatal olabilir veya tıkanmış olabilir.
Puan Verin
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.