Etkili Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Evde / İşte Tuvalet (Banyo & Mutfak) Tıkanıklığı Açmanın En İyi 6 Yöntemi

Bildiğiniz tüm yöntemleri unutun. Size kendi başınıza nasıl tuvalet tıkanıklığını açabilirsiniz, ne tür yöntemler kullanmalısınız ? Tüm detayları ile görsel anlatım ile paylaştık. Umarım yardımcı oluruz.

Tıkanıklık sorununu uygulayacağınız yöntemlerle açılmıyor ise tıkanıklık derinlerde oluşmuştur. Profesyonel bir yardım almanız sizin için en doğru yöntem olur. Firmamız bu tip sorunları çözmek için robot cihazla tıkanıklığı açmaktadır. Etrafı kirletmeden titiz çalışırız.

 

Tuvalet tıkanıklığı, hiç beklenmedik anlarda karşılaşabilir. Neyse ki bir kaç yöntemle tuvalet tıkanıklığını kendiniz açabilirsiniz. Bazı tıkanıklıklar ev yapımı malzemelerle açılabilmektedir. Bu bazen bir elektrikli süpürge, bazende doğru bir pompa yardımı ile sorun çözülür. Tıkanık sorunları derin ve ulaşılamaz noktalarda ise, profesyonel yardım almalısınız. Aksi takdirde kendiniz açmayı denediğiniz tıkanıklık oluşumunu ileri seviyelere taşıyacağınız için, açılması güç bir durumda ortaya çıkar.

Önemli: Tıkanıklıkları kendiniz açmak durumunda kalırsanız, sağlığınız için eldivensiz çalışmayın. Tuvalet tıkanıklığı açarken sağlığınızı risk etmeyin mutlaka gereken önlemleri alın.

YÖNTEM 1

1 Tuvaletin taşmasını önleyin. Tuvaletin sifonunu bir kez çektiğinizde düzgün bir şekilde gitmiyorsa, sifonu kullanmayın. Bu tıkalı klozetin gider haznesine su pompalanmasına neden olacaktır.

 • Tuvalet tıkalıysa taharet musluğunu kapatarak, başka birinin müdahalesini önleyin.

2 Tuvaleti hazırlayın. Etrafa bir şey sıçraması durumunda, yere kağıt havlu veya temizlik bezi koyarak taşan suyu emmesini sağlayın. Daha sonrasında temizliği kolay olacaktır. İçeride oluşan kötü kokuların önüne geçmek için havalandırma bacasını açın.

 • Tıkanıklık ciddi bir sorun olduğunu unutmayın gereken tüm önlemleri alın.
 • Tuvaletler sağlıksızdır, lastik eldiven kullanın. Eldiven sizi mikroplardan korur.
 • Üzerinize eski ve rahat giysiler giyin. Kirlenme ihtimaline karşın.

3 Tıkanıklığı temizleyebilir misin bakalım ? Tıkanıklığa sebep olan cisim görünüyor ise çıkarın. Eğer atılan cisim bir oyuncak ise büyük ihtimal ile tuvalette sıkışıp kalmış olacağından, elinizi biraz daha içine sokarak müdahale edin.

4 Doğru bir tuvalet pompası kullanın. Tuvalet giderinin tamamını kaplayan ve resimde görüldüğü gibi diğer pompalardan farklı olan tuvalet açma pompası kullanın.

Eğer bir pompanız yoksa, pompanızı kendiniz yapmanız gerekecektir.

 • 1 Adet vileda sopası
 • 5-6 Adet temizlik bezi
 • 1 Adet dayanıklı poşet
 • 1 Adet bant

Bu malzemeleri kullanarak bir tuvalet pompası yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bezleri sopaya dolayıp, sonunda poşeti geçirerek bantlamaktır. Artık bir tuvalet pompanız olduğundan tuvalet tıkanıklığını açabilirsiniz.

5 Pompayı gidere yerleştirin. Pompanın deliği tamamen kapladığından emin olun. Pompanın ekili olabilmesi için tuvalete su doldurun. Suyu iterek ve çekerek bir basınç oluşturursunuz.

 • Pompayı deliğin üzerinde kullanın. İlk önce yavaş pompalayın, çünkü ilk pompalama ekstra havayı basar. Pompayı aşağı itin ve yukarı çekin. Su tahliye oluncaya dek şiddetli itme ve çekmeye devam edin. Kaba bir cisim olduğunu unutmayın. Bu işlem 15-20 kez tekrarlanabilir.

YÖNTEM 2

1 Tuvalet tıkanıklığı açma kimyasalı satın alın. Tıkanıklığı açmak için atık maddeleri sıvılaştıran kimyasal ürün satın alın. Kimyasal ürünlerin borulara zarar vermeyen türde olması tercih edilmelidir.

 • Bu ürünler nalburlarda ve tesisatçılarda satılır.
 • Kimyasal ürünler oyuncak veya diğer nesneler için değil, organik atıklar için iyi bir çözücüdür.

2 Kabın üzerindeki talimatları okuyun. Ürünün doğru kullanılmaması sonucunda sağlığınızı etkileyecek durumlar oluşabilir. Ürün talimatlarında önerilen miktar ve kullanma şekline uyunuz.

YÖNTEM 3

1 Bir tencerede sıcak su ısıtın. Tuvalete atılan tuvalet kağıtları, sıklıkla tıkanma eğilimi gösteriyorsa sıcak su, deterjan ve porçöz kombinasyonunun kullanılması satın alınan lavabo aç gibi ürünlerin üstünde bir çözüm sağlar. Suyu kaynatın, sonra diğer malzemeyi tuvalete döktükten 5 dk sonra suyu tuvalete dökün.

İlginizi Çekebilir:  Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Dikkat edilmesi gerekenler;

 • Kaynamış suyu direk tuvalete dökmeyin. Porselen olan taşı çatlatabilir.
 • Sıcak su karışımı tuvalete döktükten 5 dakika sonra tuvalete dökülür.

2 Tuvalete 1 fincan deterjan ve 2 fincan porçöz dökün. Bu karışım sık tıkanan tuvalet borularının rahatlamasını sağlayacaktır. Diğer tıkanıklık sorunlarında da işe yaramaktadır.

Bu yöntem oyuncak gibi kaba cisimleri çözümlemeyecektir. Sadece organik kalıntıların gevşemesini sağlayarak, tıkanmanın önüne geçer.

 • Son olarak sıcak suyu tuvalete dökün ve bir gece bekletin. Kaba cisimlerin açılma imkanı yoktur. Eğer bu sorun halen devam ediyorsa, firmamızdan profesyonel yardım alınız.

YÖNTEM 4

1 Tel elbise askısı bulun. Askıyı çözün ve düzeltin. Sonra telin ucuna bir bez sarın. Bezi tutması için bant kullanın. Bez tuvaletin demir tarafından çizilmesini önleyecektir. Tel askı borunun içerisinde kalmış tuvaleti tıkayan kağıtların parçalanmasını sağlayarak tıkanıklığı açacaktır.

2 Telin sarılı ucunu deliğe takın. Tel girdikten sonra tuvaletin es eğimine takılmaması için bükün ven itin. Tıkanıklığı parçalamak için dairesel hareketler yapın. Tıkanıklığı hissedebiliyorsanız zorlayın ve açılana kadar devam edin.

 • Kesinlikle eldiven takmayı ihmal etmeyin. Sağlığınızı tehlikeye atmayın.
 • Tıkanıklık açıldığında detaylı temizliğinizi yapın.

YÖNTEM 5

1 Çamaşır suyu satın alın. Ürünü bakkal ve marketlerden satın alabilirsiniz. Bu yöntem çoğu zaman basit tıkanıklıklarda işe yaramaktadır. Tuvaletin içerisindeki suyu bir kap ile tahliye edin. Daha sonra çamaşır suyunu gidere dökün.

2 Tuvalet açıcı tozu ekleyin. Çamaşır suyu döktükten sonra tuvalet tıkanıklığını açan toz kimyasallardan satın alın. Tuvalete dökün,soruna hemen ulaşamayacağından bir süre bekleyin.

3 Bir süre bekleyin. Beklediğiniz süre 10 dakikayı geçmeyecek şekilde olacaktır. Daha sonra tuvaletin içerisine sıcak suyu ilave edin ve kapağını kapatın. Eğer yakınlarda oluşan bir tıkanıklık var ise kesin olarak açılacaktır.

YÖNTEM 6

1 Elektrik süpürgesi kullanın. Süpürgenizin ıslak / kuru çekim yapanı varsa onu kullanarak tuvaletin içindeki suyu boşaltın. Eğer yok ise suyu küçük bir kap ile boşaltın.

2 Hortumu deliğe yerleştirin. Giderin içerisine hortumu itin. Hortum çapı deliğin çapından ufak olacağından çekim esnasında hava boşluğu olmasın diye bez ile etrafını kaplayın.

3 Süpürgeyi çalıştırın. Eğer yakınlarda bir yerde tıkanmış bir cisim var ise vakum gücü ile çekilecektir.

İlgili Aramalar: tuvalet tıkanıklığı açma,evde tuvalet tıkanıklığı açma,etkili tuvalet açma yöntemleri,tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır,tuvalet tıkanıklığı açma yöntemleri,tuvalet tıkanıklığı nedenleri,tuvalet tıkanıklığı çözümleri

Puan Verin
[Toplam: 30 Ortalama: 5] Bu yazıya zaten oy verdiniz.

11 yorum

 1. Gerçekten işe yaradı bu bilgiler internette diğer yazan bilgilerden değil yorumlara bakan arkadaşlara tavsiye ederim. Bu adamalar işi biliyor.

 2. Yöntem 2 deneyin ben denedim tıkalı klozetim açıldı mükkemmel bi forum

 3. Akşam üzeri eşim tuvaleti kullandıktan sonra sifonu çekmiş su tuvaletin içini tamamen doldurmuş su çekilir mi acaba birde bu yöntemlerden hangisi gerçekten işe yarar bilemedim Biraz uğraştırıcı gibi gözüksede işe yaramasını umarım çünkü iğrenç bi durum

  1. Author

   Merhaba canan hanım, bu yöntemler sadece basit tuvalet tıkanıklığında işe yaramaktadır. Sorununuz sandığınızdan büyük olabilir. Dilerseniz sizin için bunu biz halledelim. Gerekli bilgi mailinize gönderildi.

 4. yanlız çok açıklamacı olmuş bravo resimli anlatım detaylar şahane olmuş

 5. Merhaba ACİL CEVAP Wc ye temizlik bezi kaçırdım yanlışlıkla, elimi soktum ama ucu gelmedi sonra pompa aldım başı uymadı, 3,4 defa sifona bastım gitti ama yarım kova su döktüm döktükten sonra tekrar su olması gereken seviyeye ulaşamadı, tuz ruhu döksem bezi eritir mi??

  1. Author

   Merhabalar efendim,
   Öncelikle bu kötü durum için üzgün olduğumuzu belirtir ve klozete kaçırılan bez için kesinlikle yanıcı, yakıcı ve eritme özelliği bulunan herhangi bir ürün kullanmayın. Aksi takdirde bez eriyeceği gibi borunuzun da erimesi muhtemel bir durumdur. Gideriniz tıkanana kadar daha dikkatli kullanmanızı öneririz.

   İyi Günler

 6. Merhaba bana donua yaprmisiniz benimde wc sorunum var tikaniyorr devamli ucet nedir acaba

  1. Author

   Merhaba Emre bey,
   Fiyat bilgilerimiz için lütfen 0850 432 90 69 numaralı telefonumuzu arayın.

 7. Porcoz ile olanı denedim baya etkili oldu yahu sonunda açıldı teşekkürler

 8. Bu yorumu buraya bırakıp, işe yarayan yöntemi söylüyorum. 3. yöntemi deneyin. Kesinlikle işe yaramakta tesisatçı çağırmadan da yapılacak güzel yöntem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.