Su Kaçağı Tespiti Kırmadan Nasıl Yapılıyor?

Konutlarımızda meydana gelen su kaçağının tespiti için öncelikle yapılması gereken, kaçağın emin olunduğu su tesisat borusunu cihazla dinleyerek kaçak araması yapılmalıdır. Su kaçağından şüphe edilen tesisat borusundan emin olmak için test cihazı su tesisatına monte edilir. Tüm musluklar kapatılır ve iyice sıkılır. Daire su sayacının her iki yanda ki vanası kapatılır. Test cihazı ile tesisata su pompalanarak testi yapılır. Kaçağın mevcut olduğu boru dinlenerek noktasal su kaçağı tespiti yapılır. Tespit edilen bölge dar alanda tamiri için kırılır.

Genelde su kaçağı sıklıkla sıcak su borularında ortaya çıkar. Zemin altında döşenen çimento gibi yapı kimyasalları ile üzeri kapanan sıcak su boruları, borunun veya ek parçanın kalitesiz olmasından dolayı patlar. Yapı kimyasalları boruların deformasyonun sebep olur. Sıcak su borularında ki deformasyon oluşumu genleşme ve yüksek basınca dayanamaz kısa sürede patlayarak su sızıntısına neden olur.

Önemli Bilgi : Su kaçağı oluşumu durumunda ilk yapılacak şeylerden biri kombi altındaki sağdan ikinci vananın kapatılmasıdır. Bu vana sıcak su girişini keserek su kaçağı sorununun ilerlemesini durdurur.

Test cihazı ile su tesisatı borularının hangisinde kaçak olup olmadığını belirleriz. Bu cihaz sayesinde fazla uğraşmadan direk kaçağa odaklanırız. Test cihazı ile en zor kaçakları bile tespit edebiliriz. Test cihazı kullanmadan önce, tüm muslukları ve vanaları kapatırız. Test aşamasında ki borunun içerisine suyu pompalayarak suyu hapsederiz. Sızıntı oluşumunu göstergelerden takip ederek, sızıntı hareketlerine göre ölçülü su pompalanır. Bu sayede su kaçağını tespit etmiş oluruz.

Su kaçağını nasıl anlarız?

Yapılarda meydana gelen su tesisatı kaçaklarını bir kaç yöntem ile belirlemeniz mümkündür. Su tesisatlarındaki kaçağı anlamak için:

  • Su tesisatı ile bağlantılı tüm muslukları ve sifonları kapatın.
  • Su ile çalışan tüm cihazları durdurun. ( Arıtma Cihazı,Çamaşır Mak. gibi)
  • Su saati vanaları kapayarak 5 dakika başında bekleyin.
  • 5 dakika sonunda sayaç üzerindeki dairesel parçanın döndüğünü gözlemlerseniz, su tesisatınız da bir kaçak var demektir.

Önemli Bilgi : Su saati vanaları oksitlenme ve sürekli kullanımı olmadığından dolayı suyu tam olarak kapatmaz ise bu sorunu anlamanız mümkün olmayacaktır.

  • Evinizde rutubet ve nem oluşumumeydana geliyor ise su kaçağı sorununuz olabilir. Bu gibi durumlarda su kaçağı dikkate alınmaz ise ilerleyen süre zarfında bu ortamları seven haşereler ve böcekler evinizi saracaktır.
  • Dikkat edilmesi gerek bir diğer husus, fayanslardan olduğunu düşündüğümüz su kaçağını önlemek için fayans üzerine fayans yaptırmaktır. Arızanın asıl nedenini bilmeden yapılan işler sonrasında boşa masraf ettiğini öğrenmek sizi üzer.
  • Fayans aralarında ki derz boşlukları da su kaçağına sebep olur. Su kaçağının başlıca nedenlerinden biride derz boşlukları dır. Su iğne ucu kadar boşluktan yol bulur. Bu nedenle zemin her yıkandığında su az miktarda dahi olsa sızarak alt katın tavanında kabarma yapar. Bu su kaçağının ilerlemesidurumunda su damlamaları ortaya çıkar.

Profesyonel Su Tesisatçısı Doğa Tesisat

Su Kaçağı Ekipmanlarımızı İnceleyin;

  • Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespit Etme

Su kaçağının yerini kesin olarak bulmak için alanı dinleyerek su kaçağının sinyalinin takibini akustik dinleme cihazı ile yapılır. Su kaçağını bulmada en çok kullanılan cihazdır. Su kaçağı tespiti yapmak için her zaman bulunması zorunludur. Su tesisatlarında ki kaçağı noktasal olarak bu cihazla buluruz.

Önemli Bilgi : Bu cihazın eğitimi 6 aylık bir çalışma sonrasında ancak kişi tarafından kavranır. Bu kişilerin tesisatçı olması durumunda 4 aylık bir sürede yeterli olacaktır.

  • Termal Kamera İle Su Kaçağı Tespit Etme

Termal kameralar, adından da anlaşılacağı gibi ısı kameralarıdır. Yüksek çözünürlüğe sahip su kaçağı tespit termal kameraları, genellikle kalorifer tesisatlarında ve sıcak suyun mevcut olduğu boru hatlarında su kaçağı oluşumlarını tespit etmek için kullanılır. Isıya duyarlı olması yönüyle bulunamayan su kaçaklarını bulması imkansız değildir. Firmamızda termal kameralar mevcuttur. Bu işlem ücreti diğer tespit işlemlerine göre biraz daha pahalıdır. Bu hizmeti almak için öncelikle bilgi edinmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde fırsatçılık yapan diğer firmaların mağduru olursunuz. Detaylı bilgi için lütfen bizi arayın. Size en uygun yöntemin doğruluğunu bulup bilinçlendirelim.

  • Kamera İle Su Kaçağı Tespit Etme

Kamera ile su kaçağı tespiti, su tesisatının kontrolleri sonrasında bir soruna rastlanmaması, konutunuzda bir su kaçağının olduğu gözle görülür bir halde ise gider borularının içerisini görüntülemek için kullanılır. Su kaçağı tespit kameraları, atık su borularının içerisinde oluşmuş arızaları kesin olarak tespit eder. PVC boruların içerisinde kırık,çatlak,geçmeme,conta kayması gibi problemleri görüntüleme sayesinde kolayca tespit ederiz.

Doğa tesisat, 2013 – 2016.yılları arasında İstanbul genelinde 750,000 tesisat sorununu yerinde tespit ve tamir etmiştir. Türkiye’de 4 bayimiz ve İstanbul’ da 3 şubemiz ile hizmetlerimize devam ediyoruz.  

 

Puan Verin
[Toplam: 7 Ortalama: 4.4]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.