Su Kaçağı Tespiti » Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Cihazla Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Su kaçağının bulmanın birbirinin farklı yöntemleri bulunmaktadır. Su kaçağını bulabilmek için artık günümüzde kırmadan su kaçağı bulma yöntemleri de gelişmektedir. Eskiden su kaçağı şüphesi olan bölgeler kırılarak su kaçağının olup olmadığı kontrol edilirdi. Oysaki kırılarak yapılan yöntemler de her zaman su kaçağını bulabilme olasılığı olmamaktaydı. Bundan dolayışa su kaçakları tam olarak tespit edilememekteydi. Gelişen teknoloji ile birlikte artık kırmadan su kaçağı bulma yöntemleri gelişmiştir.

Kırmadan su kaçak tespiti bulabilmek için su kaçağı tespit cihazları ile su kaçaklarının olabileceğini noktalar kontrol edilmektedir. Birbirinden farklı su kaçağı tespit cihazı olmakla birlimde en fazla kullanılan su kaçağı tespit cihazı şu şekildedir: Rothenberger Cihazları; iki parçadan oluşmaktadır. Dinleme parçası su kaçağını tespit edebilmek amacıyla boruların şekline göre değişebilecek olan parçası yani başlık kısmıdır. Bu başlık kısımları borunun içine aktarılarak ya da bunun dışında tutularak su kaçağının bulunduğu bölgedeki sesleri ikinci kısma aktaracaktır. İkinci kısımda ise kablosuz kulaklıklar mevcuttur. Bu kablosuz kulaklıklar sayesinde ise birinci kısımda gelen sesleri akustik ve değişik seviyelerde dinleme şansına sahipsiniz. Cihazı kullanarak su kaçağının olduğu bölgeye hassas bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Su kaçağı nasıl bulunur? Sorusunun cevabı için su kaçağı tespit cihazlarının fiyatları 2 bin lira ile 10 bin lira arası değişmektedir. Ama genel olarak ortalama 3 bin ile 5000 bin arasında yer almaktadır.

Kırmadan su kaçağı tespit yönteminde su kaçağının bulunmuş olduğu bölge tespit edildikten sonra kimyasal sıvılar kullanılarak su kaçağının tamiratı yapılmaktadır. Kullanılan kimyasal sıvılar kullanım sırasında eldiven baskı ile kullanılması sağlıklı olacaktır. Kimyasal ürünler kaçan olduğu yerleri içine aktarıldığı takdirde kaçağın bulunmuş olduğu yere ulaşarak kaçak yerde kristalleşerek donacaktır. Kristalleşmesi sonucunda da kaçak tamamen sağlıklı bir şekilde kapanacaktır.

Puan Verin
[Toplam: 1 Ortalama: 5]