Skip to content

Mutfak ve Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Mutfak ve Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Tıkanmış Banyo, Mutfak ve Tuvalet Gideri Nasıl Açılır?

Küvette saç veya mutfak lavabosunda yiyecek olsun, hiç kimse tıkanmış bir lavabo ile uğraşmayı sevmez. Ancak, bir tıkanıklığın giderilmesi zor olmak zorunda değildir. Banyo, Mutfak ve Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri Çoğu zaman, bir pompa ile başka bir şey olmayan bir tıkanıklığı ortadan kaldırabilirsiniz. Bazı tıkanmalar inatçı olabilir ve bir gider teli kullanılmasını gerektirebilir. Nadir durumlarda, sifonu ve tüm bağlantıları tamamen çıkarmanız ve boruları temizlemeniz gerekebilir. Aynı zamanda kimyasal ve doğal açıcıları da deneyebilirsiniz, ancak aynı anda asla birden fazla kimyasal açıcıyı karıştırmamalısınız.

Bu makaleyi keşfedin. Lavabo ve küvetlerde açıcılar kullanarak, kendi başınıza bir lavabo, küvet veya duş giderini açma yöntemlerini göreceksiniz. Daha fazlası için makaleyi okuyun.

    Videomuzu İzleyin!    

 
 

Mutfak Gider Borusu Nasıl Temizlenir?

Lavabo Tıkanıklığını Giderme

lavabo tıkanıklığı açma

Mutfakta iseniz çöp öğütücüsünü kontrol edin. Bir mutfak lavabosunu pompalamadan önce, tıkanıklığın çöp öğütücüsünde olup olmadığına bakın; eğer o tarafta süzülmüyorsa, bu öğütücü problemidir. İçerisini temizleyip temizlemediğini görmek için önce çalıştırın, ancak çöp öğütücüsünü çıkarmanız ve temizlemek için bıçakları manuel olarak çevirmeniz gerekebilir. 

 • Bıçakları manuel olarak döndürmek için, öğütücünün fişinin çekili olduğundan emin olun, ardından öğütücünün altına bir alyan anahtarı yerleştirin. Bıçakların hareket etmesine yardımcı olmak için saat yönünde çevirin.
 • Bulaşık makineniz varsa, tahliye hortumunu elden çıkartmanın hemen yanından kelepçeleyin. Esnek bir hortumdur, bu nedenle kelepçe brüt suyun bulaşık makinesine girmesini önler
tıkalı lavabo nasıl açılır

Pompayı giderin üzerine yerleştirin. Pompanın ağzının deliği tamamen kapladığından emin olun. Pompanın bu kısmı sifonun etrafındaki havza ile temas ediyor olmalıdır.

 • Bir lavaboda veya küvette, daha iyi bir sızdırmazlık elde etmek için pompanın kenarını bulaşık jeli ile ovalaya bilirsiniz.
 • Muhtemelen kanalizasyonlar için özel bir pompa ve tuvaletler için ayrı bir pompa tutmak istersiniz. Tuvalette, daldırırken kasenin altındaki deliği kapattığınızdan emin olun.
 • Kimyasal açıcıları kullandıktan hemen sonra bir pompa kullanmayın. Kimyasallar cildinize sıçrarsa ciddi yanıklara neden olabilirsiniz.

Tıkalı banyo lavabosu NASIL AÇILIR

Alanı birkaç litre suyla doldurun. Küvet, duş veya lavabonun içindeyseniz, musluğu açın. Tuvalette, üstteki tank kapağını çıkarın ve tuvalet içerisine biraz su bırakmak için sifonu çekin. Su daha iyi bir basınç elde etmenize yardımcı olacaktır. Pompayı giderin üzerine koyduğunuzda, pompanın kafasını suyla dolacak şekilde hareket ettirin. Bu şekilde, suyu hava yerine gidere doğru itersiniz.
 • Bir mutfak lavabosunda çalışıyorsanız, karşı gider üzerine bir bez tutmak için eldivenli kullanın. Bu daha etkili hale getirecektir.

Tıkalı mutfak lavabosu NASIL AÇILIR

Pompa tutamağını kuvvetli bir şekilde yukarı aşağı hareket ettirin. Bu hareket emiş yaratacak ve umarım tıkanıklığı hareket ettirecektir.  Bu noktada, kıracak kadar sert çekmeyin. Süzgeç / tuvalet kasesini daldırırken contanın yerinde kalmasını istiyorsanız.
 
Tıkanmış mutfak lavabosu NASIL AÇILIR
 

Gürültü duyduğunuzda veya basınç değişiyor gibi hissettiğinizde sertçe yukarı doğru çekin. Tıkanıklığı çoğunlukla hareket ettirdiğinizi düşündüğünüzde, pompayı hızlıca yukarı çekin ve tıkanıklığı daha da aşağıya itmek için giderden çekin. Emin değilseniz sorun değil. Pompa yeniden uygulayarak her zaman çekebilir ve daha sonra gidere daldırma işlemini tekrarlayabilirsiniz.

 • Son işlem belki tıkanıklığın giderden aşağı doğru hareket etmesine yardımcı olabilir.
 
 
Tıkalı tuvalet lavabosu NASIL AÇILIR
 
Tahliyeyi test edin ve gerekirse tekrarlayın. Kalıntıları temizlemek için sıcak suyu açın. Tahliye hala tıkalıysa, çalışıp çalışmadığını görmek için lavaboya tekrar dalabilirsiniz. Başka bir taktiğe geçmeden önce bu işlemi 2-3 kez deneyin.
 

Banyo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Süzgeç, Lavabo, Küvet veya Duş Gideri Tıkanıklığı

Tıkalı mutfak lavabosu açma
 
Bir lavabonun tıkanıklığını temizliyorsanız, duran suyu için sifonu yerinden çıkarın. Bu işlem için lastik eldiven giyin. Lavaboda durgun su varsa, bir bardak ve kova ile kepçe ile başlayın. Tıkanıklığı bulmak için, lavabonun altına, gidere bağlı kavisli bir boru arayın. Çıkan suyu toplamak için sifonun altına bir kova veya tava yerleştirin.
 • Sifonu çıkarmak için, boruları bağlayan kayma somunlarını çıkarmak için bir ayarlı pense kullanın. Borularınız plastik ise, kullanmamaya dikkat edin. Borular metal ise, kayma somunlarının çıkarılması zor olabilir. Sifon ve parçaları arasındaki kayma somununu, önce duvara giden boruyu çıkarın. Ardından sifonu alın ve diğer borulardan çekin.
Tıkalı banyo lavabosu açma
 
Tahliye kanalınız varsa, sifonda ki tıkanıklıkları temizleyin. Sifonunuz tıkalıysa, tıkanıklığı eldivenli parmaklarınızla dışarı çekin. Diğer parçalarını da kontrol edin. Ve tıkanıklığı olup olmadığına bakın. Varsa bu tıkanıklığı da giderin. Sifonu suyla durulayın ve yeniden takın.
 • Sifon tıkanıklığın kaynağı değilse, gidere erişmek için kapalı bırakın.
 • Şimdi ince veya kırık görünüyorlarsa bu eklemleri veya boruları değiştirmek için iyi bir zaman. Gelecekte beladan kurtulacaksın.
Tıkalı banyo lavabosu açma
 
Tıkanıklığı ne tür bir telle açacaksınız? Ayar vidasını telin ucunda sola çevirin, böylece ucunu besleyebilirsiniz. Telin ucunu alın ve yaklaşık 15 cm (0.5 feet) dışarı çekin. Telin ucunu gidere itin.
 • Bir lavabo ile, tel lavabonun altındaki arka duvardaki açık bir boru olan tahliye saplamasının içine aktarabilirsiniz.
 • Bir küvette, drenaj ve musluk arasındaki delik olan taşma plakasını çıkarın. 
 • Duşta tahliye kapaklarını çıkarın ve tahliyeden aşağıya doğru çalıştırın.
 
Teli giderde zorlanana kadar gönderin. Teli beslemek için makaranın arkasındaki el kolunu kullanın. Sonunda durduğunu hissedersin, bu da tıkanıklığa çarptığın anlamına gelir. Telin ucunun sadece tıkanıklığı ittiğini hissedene kadar teli yollayın. Bu meydana geldiğinde teldeki gerilim düşecektir.
 • Tel gerektiğinde köşeleri (dirsekleri) dönecektir.
 
Tıkanan tuvalet nasıl açılır
 

Teli giderden çıkarmak için makina üzerindeki krankı saat yönünün tersine çevirin. Tıkanıklığı ittikten sonra, telin sonu kendini ona bağlar. Teli çıkardığınızda, tıkanıklığı da çıkaracaksınız.

 • Tel pis olacak, bu yüzden paçavra bez ve karışıklığı temizlemek için kullanışlı bir kova bulundurun.
 
 
Tıkanan mutfak nasıl açılır
 
Artık bir tıkanma hissetmeyene kadar bu işlemi tekrarlayın. Artık tıkanıklıkları vurmayıncaya kadar teli zorlamaya ve tıkanıklığı çekmeye devam edin.Tıkanıklığın gittiğinden emin olduğunuzda, sifonu tekrar geri takın ve fazla pislikleri temizlemek için ılık suyla yıkayın.
 • Ayrıca , lavabo süzgecini ve kalan birikintilerin kokuları gidermek için kabartma tozu ve sirke kullanarak lavaboyu yıkayabilirsiniz. Süzgecin içine 0.5 su bardağı (90 g) kabartma tozu ve ardından 0.5 su bardağı (120 ml) beyaz sirke dökün. Drenajı (veya 2 drenajlı bir mutfak lavabosunda çalışıyorsanız) her iki drenajı takın ve ılık suyla yıkamak için birkaç dakika bekleyin.
 

Kimyasal İle Lavabo Tıkanıklığı Açma

Evyelerde ve Küvetlerde Kimyasal Gidericilerin Kullanımı

tıkalı gider açma kimyasalı
 
Yavaş yavaş tahliye ediliyorsa tahliyeye kimyasal bir tahliye temizleyici dökün. Bu tür tahliye temizleyicisini çoğu nalbur, market ve temizlik ürünü satıcılarında bulabilirsiniz. Temizleyiciyi kullanmadan önce talimatları okuyun. Bununla birlikte, tipik olarak, şişeyi gidere dökün ve tıkanıklığı gidermek için çalışmasına izin verin. Hiç tahliye edilmeyen bir tıkanıklık üzerinde tahliye temizleyici kullanmayın.
 • Sisteminizle uyumlu bir tahliye temizleyici satın aldığınızdan emin olun. Bir septik tankınız varsa, septik sistemlere uygun bir tahliye temizleyici bulmanız gerekecektir. Uygun bir temizleyici bulmak için etiketleri okuyun.
 • Borularınıza zarar veren bir drenaj temizleyicisinden endişe ediyorsanız, kimyasal bir yerine enzimatik bir temizleyiciye ulaşın. Tahliyeyi hızlı bir şekilde tıkamazlar, ancak borularınıza daha iyi davranırlar.
 
Tıkanan tuvalet nasıl açılır karbonat
 
Lavaboyu bir süre sonra suyla yıkayın. Çoğu tahliye temizleyicileri sadece belirli bir süre orada bırakılmasını önerir. Birini daha uzun süre orada bırakmak boruların hasar görmesine neden olabilir. Zamanında bir göz atın ve önerdiğinde durulayın.
 • Kimyasal bir tıkanıklık kullandıktan sonra pompalamaya çalışmayın, çünkü kimyasal sıçrayabilir.
 
,tıkalı mutfak kimyasalı
 
Asla birden fazla tip kimyasal karıştırmayın. Farklı kimyasallar farklı maddeler kullanır. Bunları karıştırırsanız, sizin için çok tehlikeli olabilecek zehirli dumanlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca borularınızda delikler oluşturarak sorunu daha da kötüleştirebilir.
 • Ayrıca, tahliye temizleyicisinin üstündeki gidere başka kimyasallar dökmeyin ve tıkanmayın. Çamaşır suyu gibi bir şey bile zehirli dumanlara neden olabilir.
 

Sirke ve Tuz ile Lavabo Tıkanıklığı Açma

Küvet ve Evyelere Karbonat ve Sirke Ekleme

 

tıkalı mutfak

1 su bardağı (180 g) karbonat tozu kuru bir süzgeç içine dökülür. Miktar yaklaşıktır, ancak en azından bu kadar

 aldığınızdan emin olun. Gerekirse, süzgeç girdiğinden emin olmak için bir huni kullanın.

 • Bu en iyi kuru bir lavabo ve drenajda çalışır. Lavaboyu bir havluyla silebilirsiniz.

Mutfak Gider borusu Nasıl temizlenir

Tıkanan tuvalet nasıl açılır karbonat
 
Gidere 2 bardak (470 mL) kaynar sıcak su dökün.Sıcak su, karbonat tıkanmaya yardımcı olacaktır.Ayrıca, özellikle gres veya yağ bazlı ise tıkanıklığın kırılmasına yardımcı olacaktır. Eğer yardım ediyor gibi görünüyorsa 2 fincandan (470 mL) fazlasını kullanabilirsiniz.
 • Devam etmeden önce birkaç dakika bekleyin.
 
Tıkanan klozet nasıl açılır karbonat
 
1 bardak (180 g) daha karbonat, sonra 1 bardak (240 mL) sirke ekleyin. Karbonatı boşaltın. Sirke döktüğünüz anda, tahliyeyi bir tapa ile örtün, böylece köpük gelmek yerine köpüğün aşağı inmesini sağlar. Karbonat ile kimyasal olarak reaksiyona giren sirkeden gelen gürültülü sesleri duyacaksınız.
 • Sade damıtılmış beyaz sirke kullanın.
 
 
Tıkanan mutfak nasıl açılır karbonat
 
Boşaltmak için tahliyeye daha fazla kaynar su dökün. 2 ila 4 fincan (470 ila 950 mL) daha kaynar su ekleyin. Su, karbonat ve sirke ile birlikte kalıntıları temizleyecektir.
 

Tıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır?

Evde Tıkalı Klozet Açma Teknikleri

Tıkanan banyo nasıl açılır karbonat

 

Burgu ucunun ucunu yukarıya bakacak şekilde giderin içine doğru itin. Dolap burgu, yılan bobininin bir ucundan çıkmasıyla uzun bir sopa benzeri tutamağa sahip olacaktır. Helezonun yılan ucunu tuvalete koyun ve gidere itin. Eğri, sizinkinin öne veya arkaya doğru süzülüp boşaltılmadığına bakmalıdır.

Tıkanan tuvalet nasıl açılır
 
Yılanı drenaja beslemek için kolu kranklayın. Bir elinizle krankın hemen altındaki kolu tutun. Diğer elinizi kullanarak krankı sağa çevirin. Bu yılan tıkanıklığı açmaya başlayacak.
 • Tuvalet tahliyesindeki eğrilerin etrafındaki yılanı hissedebileceksiniz.
 • Tamamen ayrılıncaya kadar yılanı kranklayın.
Tıkanan klozet nasıl açılır
 
Krank işini bitirdiğinde yılanı geri çek. Klozet, yaklaşık 1 m mesafede tamamen boşaltılacaktır. Yılanı sapa geri sarmak için kolu başka bir şekilde çevirin. Tesisat yılanı, herhangi bir tıkanıklığı kırmalı veya çıkarmalıdır.
 • Giderden çıkan karışıklıktan kurtulmak için bir kova ve paçavra hazırlayın.
 
Tıkanan tuvalet nasıl açılır
 
Hâlâ açılmamışsa sola ve sağa tekrarlayın. Suyun tuvaletten azalıp azalmadığını kontrol edin. Hazneye biraz su girmesi için üstteki tankın içindeki kanat ampulünü kaldırın. Su tahliye olmazsa, yılanı tahliye kanalında hafifçe sola hareket ettirmeyi ve tekrar çalıştırmayı deneyin. Aynısını sağa doğru yapın. 
 
Tıkanan tuvalet nasıl açılır doğa tesisat
 
Tıkanıklık sorunu aynı şekilde devam ediyorsa, uzman destek almanız gerekmektedir. Firmamız robot cihazlar kullanarak bu sorunları dakikalar içerisinde, etrafı kirletmeden gidermektedir. Profesyonel destek almak için sitemizde bulunan herhangi bir numaradan ulaşabilirsiniz.
 
 
İlgili aramalar: Alaturka tuvalet tıkanıklığı açma,Normal tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır,Alaturka tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır evde,Apartmanda tuvalet tıkanması,Tuvalet tıkanıklığı açma kimyasalı,Tıkanan tuvalet nasıl açılır kadınlar kulübü,Tuvalet tıkanıklığı açma evde nasıl Yapılır,Tıkanan tuvalet nasıl açılır karbonat,Banyo tıkanıklığı açma Yöntemleri,Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı Açma,Tıkalı Gider Açma Aparatı,Mutfak Gider borusu Nasıl temizlenir,Tuvalet gider açma,Mutfak lavabo tıkandı su gitmiyor,Tıkalı boru Açma teli,Lavabo tıkandı su gitmiyor,Banyo gideri açma teknikleri,Banyo gideri açma yöntemleri,Banyo gideri açma teli,Banyo tıkanıklığı açma Yöntemleri,Banyo gideri taşıyor,Duşakabin Gideri Nasıl değiştirilir,Tıkanan balkon gider borusu nasıl açılır,Tıkalı banyo lavabosu NASIL AÇILIR
Puan Verin
[Toplam: 8 Ortalama: 5]

1 Yorum

 1. Klozet için önerdiğiniz aleti nelerden satın alabiliriz acaba

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sertifikalı tesisat firması - Doğa Tesisat © 2005 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz görsel yada içerik alımı yapılamaz. Soru ve önerilerini için numaramızı arayın. 0850 432 90 69

Çağrı Merkezi

%d blogcu bunu beğendi: