Pratik Evde Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Pratik Evde Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Küvetinizde duran suyun veya mutfak lavabonuzun yavaşça aktığını fark ettiyseniz, muhtemelen tıkanmış bir gideriniz var. Neyse ki, bu durum erken fark edilirse, genel ev eşyaları ve temizlik maddeleri kullanarak tıkanmış bir tahliyeyi temizleyebilirsiniz. Sirke, kabartma tozu, boraks ve bol miktarda sıcak su, yavaş akan lavaboları temizlemede basit ama etkili araçlardır. 

Görsel ve videolu anlatım olarak yardımcı olmaya çalıştık, umarız ki bu sorunu çözer ve bir daha tekrarlanmaması için dikkat edersiniz. Video makalemizin alt kısmında yer almaktadır.

Önemli: Tıkanık sorunu lavabodan gitmiyor ise bu yöntem işinize yaracaktır. Aksi takdirde taşma ve dışarı çıkan veya borudan tepen sular için profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Sorun büyümeden bir kez daha düşünün. Denediğiniz yöntemler işe yaramıyorsa, lütfen firmamızı arayarak teknik destek almayı ihmal etmeyin.

0553 690 90 68

Bölüm 1   

Evde Sirke İle Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Drenaj Karışımının Hazırlanması

evde sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo veya kazandaki suyu boşaltın. Eğer gerçekten yavaş boşalıyorsa, bu biraz zaman alabilir, ancak suyu kendiniz boşaltırsanız, gider temizleme karışımı tıkanıklık üzerinde çok daha hızlı etkili olur.
 
mutfak tıkanıklığı açma
 
Ev temizliği / mutfak eşyaları toplayın. Ticari olmayan bir gider açıcı oluşturmak için çeşitli seçenekleriniz vardır. Çoğu sirke ve birleştirildiğinde kimyasal reaksiyon oluşturan başka bir madde içerir. Eldeki bu gider açıcılardan herhangi birine sahip olup olmadığına bakın:
 • Sirke (beyaz veya elma sirkesi çalışması) köpüklenme reaksiyonu oluşturmak için asidik bazdır.
 • Limon suyu sirke gibi asitlidir, ancak serinletici kokar. Bu, limon suyunu tıkanan mutfak evyelerini temizlemek için iyi bir seçenek haline getirir.
 • Kabartma tozu sıklıkla çok amaçlı bir temizleyici olarak kullanılır.
 • Tuz, tıkanıklıktan uzaklaşmaya yardımcı olacaktır.
 • Boraks, çok amaçlı bir temizleyici olarak sıklıkla kullanılır.
 
en güçlü lavabo açıcı
 
Sirkeyi ve bir başka gider açıcı ile tahliye kanalından dökün. Drenajı dökmeden önce karıştırmaya gerek yoktur. Kimyasal reaksiyon meydana geldikçe karışım kendiliğinden köpürecektir.
 • Bir sirke ve kabartma tozu kombinasyonu için: 1/2 fincan kabartma tozu ve 1/2 fincan beyaz sirke kullanın.
 • Limon suyu ve kabartma tozu kombinasyonu için: 1 fincan kabartma tozu ve 1 fincan limon suyu kullanın.
 • Tuz, boraks ve sirke kombinasyonu için: 1/4 fincan boraks, 1/4 fincan tuz ve 1/2 fincan sirke kullanın.

 

Tıkanıklığı Çalkalama

mutfak lavabo tıkandı
 
Örtün ve karışımın oturmasına izin verin. Drenajı kapatmak için küvet tapasını kullanın veya buharda ısınmış bir bezle örtün. Drenajı 30 dakika kapalı tutun. Bu süre zarfında, köpük tıkanıklığı yıpratmaya çalışacaktır. 
 
lavabo tıkandı su gitmiyor
 
Gidere daldırın. Tıkanmış malzemeyi çalkalamak için küçük bir lavabo boyutu pompa kullanın. Bir conta oluşturun ve pompanın kauçuk tabanını yukarı ve aşağı doğru bastırın.
 • Dalma, hazneyi doldurmanız veya suyla batmanız durumunda en iyisidir. Sudan eklenen basınç, tıkanıklığın açılmasını sağlar.
 
mutfak lavabo tıkandı su gitmiyor
 
Tıkanıklığı çıkarmak için bir askı kullanın. Drenaj saçla tıkanmışsa, metal bir askı alın ve bir ucunda küçük bir kanca ile uzun bir metal parça elde edene kadar çevirin. Telin kanca ucunu kanalizasyona doğru dikkatlice besleyin. Kabloyu bükün ve tıkanıklığı kapatmaya çalışın. Tıkanıklığı yakaladıktan sonra teli yavaşça geri çekin.
 • Lavabonuzu veya küvetinizi maruz kalan metalle çizmemeye dikkat edin. Ayrıca, askıyı çözerken dikkatli olun. Metal keskin olabilir.
 
 
Bir tahliye yılanı kullanın. Bir boşaltma yılanı uzun bir metal ip gibi görünür. Yılanı kanalizasyona dikkatlice beslemeniz gerekecek. Yılan sıkışırsa, kabloyu çevirmek istersiniz. Bu, tıkanıklığa yakalanmasını sağlayacaktır. Yılanı yavaşça geriye doğru çekerken, tıkanıklığın giderilmesi gerekir. Su ile yıkayın ve tekrarlayın.
 • Metal yılan keskin olabileceğinden iş eldivenleri kullanın. Tıkanmış materyali ayarlamak için eski bir havluya ve kepçeye de sahip olmalısınız.
 

Bölüm 3

Kanalizasyonun Yıkanması

evde tıkalı mutfak lavabosu nasıl açılır

Boşaltmayı sıcak suyla yıkayın. En az 6 bardak sıcak su veya birkaç su ısıtıcıyı kaynatın. Drenajı açın ve sıcak suyu yavaşça aşağıya dökün.
 • Plastik borular varsa, sadece çok sıcak su kullanın. Kanalizasyona kaynar su dökülmesinden kaçının.
 
evde tıkalı lavabo nasıl açılır
 
Tekrar et. Su hala yavaş yavaş akıyorsa, boşaltma temizlenene kadar işlemi tekrarlayın.
 • Tıkanma hala inatla boşalmaya direnç gösteriyorsa, sıkışmış bir saç yumağınız olabilir. Bu, tıkanıklığın el ile kaldırılmasını gerektirebilir. Özellikle tahliye tamamen durursa, bir tesisatçı çağırmayı düşünün.
 
evde tıkalı lavabo nasıl açılır pratik
 
 
Drenajı temizlemek için yer çekimi ve basıncı kullanın. Bu en iyi şekilde tıkanmış bir küvet üzerinde çalışır, çünkü küveti galon su ile doldurabilirsiniz. Küveti sıcak suyla doldurun. Ardından tahliyeyi açın ve tüm bu suyun basıncının tıkanmanın parçalanmasına yardımcı olmasına izin verin. 
 

Örnek Video

 İlgili Aramalar:

limon tuzu ile lavabo açma

evde tıkalı lavabo nasıl açılır pratik

kola ile lavabo açma

lavabo tıkandı su gitmiyor

tıkanan lavabo nasıl açılır kadınlar kulübü

mutfak lavabo tıkandı su gitmiyor

en güçlü lavabo açıcı

mutfak lavabosu tıkandı ne yapmalıyım

Puan Verin
[Toplam: 8 Ortalama: 5]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.