Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Nasıl Açılır ?

Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Bildiğiniz tüm yöntemleri unutun. Size kendi başınıza nasıl mutfak tıkanıklığını açabilirsiniz ?, ne tür yöntemler kullanmalısınız ? Tüm detayları ile görsel anlatım ile paylaştık. Umarım yardımcı oluruz.

evde mutfak tıkanıklığı açma yöntemleri

Mutfak lavabosuna dolan suyun yavaş boşaldığını fark ettiyseniz tıkanması an meselesi olabilir. Neyse ki evde ki temizlik malzemeleri ile erken müdahale edilebilir. ( Yavaş boşalan lavabo tıkanıkları için ) Sirke,kabartma tozu vb. maddelerle henüz tam anlamıyla tıkanmamış mutfak giderini rahatlatarak açabilirsiniz. “limon tuzu ile lavabo açma

Önemli : Tıkanıklık açma ciddi bir iştir. Herhangi bir tıkanıklığa müdahale ediyor iseniz mutlaka eldiven kullanın. evde mutfak tıkanıklığı açma

YÖNTEM 1

Mutfak Lavabo Gideri Nasıl Temizlenir?

mutfak lavabosu tıkanıklığı açma

1 Lavaboyu test edin. Bir kaptan su boşaltın, eğer yavaş gidiyorsa biraz uğraşabilirsiniz. Yapılacak işlemde lavabonun içerisinde su olmaması gerekir. Boşaltacağımız karışımın daha ekili olabilmesi ve daha hızlı sonuç vermesi, ancak boş bir lavaboda gerçekleşir.

mutfak lavabo gideri nasıl temizlenir

2 Lavabo giderini sökün. Tıkanıklık veya yavaş boşaltımın nedeni bazen lavabo sifonundan kaynaklanabilir. Akordiyon şeklinde olan beyaz lavabo sifonları yemek artıklarını içerisinde barındırır. Uygun bir tornavida yardımı ile vidasını gevşeterek sökün. “mutfak lavabo gideri nasıl temizlenir

 

3 İçerisini bir kaba boşaltın. Boruyu söktükten sonra temizlemek içini boşaltın. Daha sonra iyice sıcak su ile yıkayın. Temizlediğiniz gideri tekrar takın, ardından sıcak su boşaltın.

 

YÖNTEM 2

Sirke, Karbonat ve Tuz İle Lavabo Tıkanıklığı Açma

sirke ve limon tuzu karışımı

1 Gideri açmak için kendi açıcınızı kendiniz yapın.Temizlik ürünlerini toplayarak işe başlayın. Birçok temizlik maddesi iyi bir kombin ile çok iyi bir açıcı olabilir. Örneğin sirke ve kimyasal bir ürün karıştığında temizleme yönünden ekstra hijyen sağlar. Peki mutfak lavabosu tıkanıklığı açmak için gereken ürünler evinizde var mı ?

 • Sirke ( tüm sirkeler uygundur.) köpürmesini sağlayan bir asidik üründür.
 • Limon suyu, sirke ile aynı özelliktedir.
 • Kabartma tozu, gerçek bir reaksiyon sağlayıcıdır.
 • Tuz, yavaş boşalan giderde biriken yağ tabakaları için ideal bir çözüdür.
 • Lavabo açıcı toz, genelde etkili olur. “sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma

sirke ve limon tuzu karışımı

2 Karışımı yapın. Gidere boşaltmadan önce ürünleri karıştırmanıza gerek yoktur. Lavabonun içerisinde su olmaması gereklidir.

 • Sirke ve kabartma tozu karışımı için: 1/2 bardak kabartma tozu ve aynı oranda sirke kullanın.
 • Limon suyu ve kabartma tozu karışımı için: 1 bardak kabartma tozu ve 1 bardak limon suyu boşatın.
 • Tuz,lavabo açıcı toz ve sirke karışımı için: 1/4 bardak açıcı toz 1/4 bardak tuz ve 1/2 sirke kullanın.

sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma

3 Lavabo giderini kapatın ve karışımınızı bekletin. Giderin tıkaç kapağı varsa onunla, yoksa bir bez ile kapatın. Giderin havasız kalmasını sağlayın. 30 dakika boyunca herhangi bir müdahale gerçekleştirmeyin.

evde tıkalı lavabo nasıl açılır pratik

4 Pompa kullanın. Tıkacı kaldırın ve lavaboya sıcak su akıtın. Tıkalı boruya pompa ile müdahale ederek hattı rahatlatın. Bir kaç denemeden sonra kesin sonuca ulaşacaksınız.

YÖNTEM 3

Mutfak Lavabo Gideri Nasıl Temizlenir?

mutfak lavabo gideri nasıl temizlenir

1 Tıkanıklık açma teli satın alın. Nalburlar yada diğer yapı marketlerden temin edebilirsiniz. Teli kullanarak gider borularında meydana gelen derin tıkanmaları açmak için kullanabilirsiniz. Tüm yöntemleri denemenize rağmen açılmayan tıkanıklıkları tel kullanarak açabilirsiniz.

 • Mutfak lavabosuna her hafta por çöz (kireç sökücü) ile sıcak su ilave edin. Bu sayede hattın rahatlamasını sağlamış olursunuz. Beklenmedik tıkanıklıklar ile karşılaşmanız daha az olur.

İlgili Aramalar: Sirke ile Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Nasıl Açılır ?,mutfak tıkanıklığı açma,mutfak lavabosu tıkanıklığı açma,evde mutfak tıkanıklığı açma yöntemleri,limon tuzu ile lavabo açma,evde tıkalı lavabo nasıl açılır pratik,kola ile lavabo açma,tıkanan lavabo nasıl açılır kadınlar kulübü,lavabo tıkandı su gitmiyor,sirke ve limon tuzu karışımı,mutfak lavabo gideri nasıl temizlenir,banyo tıkanıklığı açma yöntemleri

Örnek Video

Puan Verin
[Toplam: 16 Ortalama: 5]

5 yorum

 1. Mutfak giderinden bazen çok basınçlı bir şekilde su geri geliyor acaba sebebi tam olarak nedir?

 2. Benim tıkanıklık sorunum bu bilgiler sayesinde çözüldü videoyuda izleyin

 3. Mutfak giderini hemen açtım bu bilgiler için teşekkürler

 4. Videoyu da izledim kesin çözüm videoda arkadaşlar bilginiçin teşekkürler

 5. Harika bir bilgi efsane olmuş

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.