Su Kaçağı Tespiti » Cihazla Su Kaçağı Bulma

Cihazla Su Kaçağı Bulma

Cihazla Su Kaçağı Bulma

Cihazla su kaçağı bulma, bir gün alt komşunuz kapınızı çalıp, kendi dairesinde su sızıntısı olduğunu söyleyebilir. Bir takım önlemler almanın vakti gelmiştir artık, bu gibi durumlarda komşular aralarında anlaşamaz ise hukuki yollara baş vururlar. Mağdur olan kişi her zaman haklı olur ve bu işlem mahkeme kararı,tazminat,alt komşunun tadilat masrafları gibi uzar da uzar. Yüksek fatura ödemedikçe yada komşunuzun banyosunun tavanından su akmadıkça dairenizde su kaçağı olduğundan haberiniz olmaz. Nedenini tespit etmek eskisi kadar zor değil artık bu işi yapan bir çok firma var. Önceleri internet yaygın olmadığından tavsiye üzerine evlerde su kaçak tespiti yapardık. Şimdilerde hiç tanımadığımız müşteriler bizi internetten bulup çağırıyorlar. Edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda su kaçağınız varsa bunu anlamak için bir kaç hallerin den bahsederek kolayca anlamanızı sağlayacağım.

 • Dairenizdeki tüm muslukları iyice kapatın, kapı önündeki su sayacınız buna rahmen dönüyorsa
 • Bu ay ki su faturasına fazla ödeme yaptıysanız
 • Bir alanda yaptırmış olduğunuz bir tadilat varsa
 • Zemin fayans kaplaması arasında bulunan derz arası açıklıkları varsa
 • Duvar yada zemine çıkan ıslaklıklar,su birikintileri hallerinde
 • Kabarmalar,rutubet oluşumları gibi durumlarda

Sizde bu nedenlerden bir veya bir kaçını yaşıyorsanız sizinde su kaçağınız var demektir.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur ?

Daire yada iş yerlerinde yapılacak ilk işlem su sayacı giriş vanalarını kapatmaktır. Daha sonra içerideki bütün muslukları su ile çalışan bütün cihazları kapalı konuma getirerek test aşamasına geçilir. Bütün bu muslukları kapatmamızın nedeni basınç uygulanarak kaçağın sıcak yada soğuk su borusunda olup olmadığından emin olmak içindir. Bir dairenin testi sırasında damlayan yada sızdıran musluklar tespit edilmeli herhangi bir yanılgı olmamasına karşın körlenerek tedbiri alınmalıdır. Manometre göstergeli cihazların bağlı olduğu su pompaları ile uygulanan basınç sonunda göstergede düşme var ise tekrar her taraf kontrol edilip kaçıran musluklar sıkılıp tekrar aynı işlem uygulanır kaçak olduğundan emin olununca su kaçağı arama işlemi başlar.

Cihazla Su Kaçağı Bulma

Eğer test sonucu sağlam çıkarsa diğer işleme geçilir. Bu işlem atık su borularında kameralı su kaçağı bulma işlemidir. Pis su kaçağı bulma temiz su kaçağı bulmadan biraz daha farklıdır. Boruların içine kamera yollanarak gözlem yapılır. Üst komşunuzdan size akan su her zaman temiz su olmayabilir. Pis su borusunda da bir sorun olabilir. Tavanınız da renkli lekeler varsa atık su kaçağı özle görülür şekilde ortadadır. Görüntüleme yapılarak kaçağın bulunması en doğru yoldur. Kamerasız gelip sorunun giderlerden olduğunu söyleyen ustalara itibar etmeyiniz.

 

Firmamızın uzman ekip arkadaşları yılların tecrübesi ile görüntüleme yaparak sorunun yerini eliyle koymuş gibi bulur.Su tesisatı borularında ki patlaklar alanın büyüklüğüne göre 30 dakika veya 1 saatlik bir test sonucu bulunabilir. Su kaçağı noktasını ulan firmamız su kaçağının yeri ve durumunu gözden geçirerek size onarımı için teklifler sunar. Örneğin hiç bir yer kırılmadan tesisat kaçağı kapatıcı ilaç onarımı uygulanabilir. Yada sadece su kaçağının olduğu zemin 40×40 alan kırılarak borunun değişimi yapılabilir.

Cihazla Su Kaçağı Bulma

Hiç bir yeri kırmama fikri aklınıza yatıyor olabilir. Fakat bu su tesisatındaki bar ölçümüne göre uygun çıkmayabilir. Asıl nedeni boruda yarılmalar olmuşsa ileride başka bir kısımdan patlayacağından size biraz pahalı gelebilir. Ancak kalorifer tesisatlarında kaçak kapatıcı ilaçla onarım daha çok tercih edilmektir. Kalorifer tesisatı, kombi sistemine bağlı çalışan içerisinde ki maksimum dolaşan su basıncı 2 bar dır. Dolaşım suyu fazla bir basınca maruz kalmadığı için dolayısıyla bir değişkenlik olmayacağından en ekonomik çözüm olarak uygulanır. Kalorifer tesisatında su kaçağı bulmak zahmetli ve pahalı bir su kaçağı tespit kategorisidir. Çünkü basınçlı ölçüm sırasında basınca dayanıklı olmayan kombi ve radyatörler zarar görebilir. Ayrıca yerden ısıtma su kaçaklarını bulmakta bir hayli zordur. Tamir fiyatı tespit fiyatı artırılabilir. Bu yüzden hem beyaz plastik borularda hem yerden ısıtma plastik borularında daha uygun maliyetli ilaçla kaçak kapatma yapılması önerilir.

0850 432 90 69 0553 690 90 67

Fayans,parke,mermer vb. yüzeyleri kırmadan teknolojik cihazlar yardımıyla tarama yaptırarak bulunan su kaçaklarının tadilat fiyatlarını büyük oranda düşürür. Su tesisat borularının geçtiği yeri termal kameralı su kaçağı tespiti yöntemiyle kolayca bulunabilir. Patlayan nokta bulunup tamiri için onay alındıktan sonra onarım işlemi gerçekleşmektedir. Bir nokta su kaçağı nasıl bulunur anlamak için yapılacak birkaç tetkik vardır. Bu tetkikler baz alınarak su kaçağı aramalarına yön verme açısından önemlidir.

Cihazla Su Kaçağı Bulma

Kırmadan su kaçağı bulma servis elemanları su kaçağının tam olarak yerini bularak su kaçağı onarım servisi o noktaya gelmesini, su kaçıran boruyu tamir etmesini sağlamaktadır. Kolay kaçaklarda su kaçağı arama servisi elamanları zarar gören borunun tamirini yerinde yapabilir. Su kaçağı olan bölgenin bulunması öncelikle gelen ustaların tecrübesine ve kabiliyetine dayanır. Ustaların su kaçaklarını bulmak için belirli bir süre eğitim aldıktan sonra kendilerini kanıtlaması ve öz güvenlerini kazanmasını sağlaması kurumsal su kaçak firmalarının görevidir.

0212 690 90 69 0216 610 06 16

Su borularında sızıntı yapan yerlerinin belirlenmesi için birçok teknik vardır. Bu tekniklerin her biri sağlam ve hassas sonuçlar vermesine rağmen, kullanıldıkları alanlara ve koşullara göre değişir. Hangi tekniğin kullanılacağına karar vermek için eldeki ekipmanların durumu gözden geçirilmelidir. Bütün su kaçak bulma teknikleri su sızıntısının çıkardığı sesleri inceleyerek hareket ederler. Su kaçaklarını bulmada en yaygın kullanılan teknik ses yöntemiyle hızlı ve düşük maliyetli olarak en ucuz fiyata yaptırabileceğiniz bir su sızıntısı kontrol yöntemidir.

Kullanılan en yaygın ve en etkili sistem zeminde altından geçen boru boyunca sesleri dinleyerek sesin en yüksek olarak geldiği nokta bulunarak su kaçağı tespit edilir. Daire içi zeminlerin kalın ve sert olması iyi sonuç verir. Binaların dışında oluşan kaçaklarda zeminin yumuşak toprak olduğu için sesler net olarak duyulmaz. Zemin altındaki izlasyon,strafor gibi dolgu malzemelerinin bulunması da sesin tonunu değiştirir.

Özellikle dikkat edin, tamiri yapılırken su sızdıran noktayı bulmak gerekir. Aksi takdirde su sızıntısı akmaya devam eder. İşlemlerin sıralı olarak yapılırsa kısa sürede su kaçağı bulma işlemi gerçekleşerek patlak ortaya çıkar. Etkili bir yöntem kullanıldığında meydana gelen patlakların tamirinde bir çoğalma olmaz, sadece meydana gelen patlak borunun tamiri yapılır. Borulardaki patlakların oluşmasını etkileyen faktörler değişmez. Patlakların oluşumunda kullanılan aletler tesisat borusuna yada sürekli meydana gelen su kaçağına göre değişiklik gösterebilir.

0553 690 90 68 0553 690 90 67

Bir ortamda sürekli su boruları patlıyorsa ve su kaçağı meydana geliyorsa bunun nedeni borulara ek parçalar kaynak edilirken acemice yapılmış olmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle basınç vermek doğru değildir. Su kaçağını termal kamera veya nem ölçme cihazı kullanarak bulmak gereklidir. Su kaçağı arama teknikleri doğru alanlarda uygulanırsa patlak sayılarındaki artış ne olursa olsun, maliyet olarak müşteriye daha az yansıyacaktır. Hassas ölçümler yapılarak çürüyen boruların tamirinde de masrafı büyük oranda düşürecektir. Su sızıntısı oluşan dairede patlama sebebi tespit edildiğinde ilerde oluşacak kaçakların önüne geçilmiş olur.

Su Sızıntısı Tespit Teknikleri

 • l Kıra Kıra Kaçak Bulma Tekniği
 • l Termal Kameralı Su Kaçağı Bulma Tekniği
 • l Kamera ile Su Kaçağı Görüntüleme Tekniği
 • l Boyalı Su Kaçak Bulma Tekniği
 • l Akustik Su Kaçak Dinleme Tekniği
 • l Kimyasalla Tesisat Kaçağı Kapatma Tekniği
 • l Nem Ölçme Sızıntı Bulma Tekniği

Kıra Kıra Kaçak Bulma Tekniği

En eski kaçak bulma yöntemlerinden biridir. Eskiden tesisatçı ustaların vazgeçemediği kıra kıra kaçak arama bulamadığında yüksek maliyetlerle yenisini yaptırmanızı teklif etme gibi tekniklerinin hiçbir etkisi olmadığında kullanılacak yöntemdir. Alt katlara akan kısma bakılarak üst kattan denk geldiği yer hesaplanıp zemin kırılır kaçak bulununcaya kadar devam eder. Kırarak bulunması istenilen su kaçağı teknolojiden yoksun üstelik oldukça maliyeti yüksek bir tekniktir. Bu yöntem kullanılarak evinizin birçok bölümü kırılarak ortaya birde inşaat işi çıkarabilir.

Canlıların yaşam alanında büyük bir öneme sahip olan su dünyanın 4/3 ü alanını kaplamaktadır. Su olmadan yaşayabilen bir canlı yoktur. Ülkemizde içme suyu kaynakları yağışlarında azalmasıyla giderek yok olmaktadır. Su gereksinimlerimizi günlük kullanımların ötesinde kullanarak bizlerde israf etmekteyiz. Evlerimizde şebeke suyunun faturasını cebimizden ödediğimiz için yüksek tutarlardan kaçınırız. Fakat bu öz veriyi ne iş yerimizde, ne avmlerde, nede devlet kurumlarında göstermekten aciziz, parasının kendi cebimizden çıkmadığından mıdır yada bilinçsizlikten midir bilinmez ama dikkat etmediğimiz her damlayan su doğal kaynaklarımızın yok olmasına göz yumduğumuzun açıkça kanıtıdır.

Sizlerle yaşadığım bir olayı paylaşayım, x vergi dairesinde işlerimi hallettikten sonra çıkmadan alt kattaki tuvalete girdiğim ellerimi yıkadığım sırada musluğun arkasındaki fayansların renklerinin diğerlerinden farklı olduğunu gördüm meraktan olsa gerek biraz inceledim. Bir tesisatçı usta olarak nedenini bulmam zor olmadı bina tekniğini çağırdım, musluğun iç kısmından sızan suyun yol bularak fayansların arkasına aktığını söyledim onlarda uzun zamandır bodrum kattın tavanında bir rutubetlenme olduğunu gelen tesisatçıların bir çözüm bulamadığı için yaptıramadığını söylediler ve teşekkür ettiler. Bizim tüm işlerimiz bunlar gibi en ufak inceliği bile dikkate alarak sistemimize yön vermektir. Herkes tesisatçı olabilir ama herkes usta olamaz.

Termal Kameralı Su Kaçağı Bulma Tekniği

Su kaçağı bulmada yardımcı olarak kullanılan bu teknik su sızıntısını tam olarak belirlemede çok etkili bir yöntem değildir. Termal kameralı su kaçağı bulma tekniği uzun süren bir çalışma sonucu su kaçağının yerini gösterir. Bu teknik sabır ve dikkat gerektiren yöntemdir. Sıcak su tesisat borularının içerisinde devir daim edilerek önce boruların geçtiği noktalar tespit edilir, daha sonra ki izlenimler boru güzergahında dağılma noktaları işaretlenerek oradaki noktalara basınç ve su kaçağı dinlemesi ile noktasal su kaçağı bulma merkezinden kırılıp kaçak tespiti yapılmış olur. Bu işlem basit olmadığından kesin bir sonuç vermesi uzunca bir zaman alabilir.

Kalorifer Tesisatlarında Termal Kameralı Su Kaçak Tespiti

Isınma ihtiyaçlarımızı karşılayan kombili yada kazanlı siteme bağlı çalışarak içerisinde sıcak/soğuk suyu peteklere vererek evimizi ısıtan kalorifer tesisatlarında meydana gelen su sızıntıları olabilir. Bu gibi sorunlarda oluşan su kaçakları genellikle boruların sıcaktan çatlaması sonucu ortaya çıkar. Kombilerin bar seviyelerinde su basıncında sürekli görülen bir azalma söz konusu ise bu bir kalorifer tesisatı su kaçağınız var demektir. Sıcak su sisteminde termal kameralı su kaçağı tespiti yapılması gerekir. Kalorifer hattında sıcak su devir daimi hakim olduğundan en doğru cihazla su kaçağı tespiti yapmak yüksek meblağlar ödemenizin önüne geçer. Patlayan borunun yerin altında olması nedeniyle duvarlarınız yada zeminleriniz bundan zarar görür. Su kaçakları genelde alt komşuya sızarak rahatsızlık vermektedir. Odanızın ortasında bile bu kaçak çıkabilir. Profesyonel bir yardım alarak hem komşunuza zarar vermemiş olur, hemde kendi evinizde oluşabilecek arızaları giderebilirsiniz.

Kamera ile Su kaçağı Görüntüleme Tekniği

Atık su tesisat gider boruları kameralı cihazla arıza tespiti yapılır. Sadece atık su gider borularında etkili su kaçağı kontrolü yapabilen kameraların pis su giderlerindeki kırılmış,ayrılmış,çatlamış,tıkanmış boruları gözlemleyerek su damlamalarını tespit etmeye, bazen de eğim verilmeden yapılan gider borularındaki arıza bulmaya yarar. Kameraların su kaçağı bulmada önemli bir rolü vardır. Sorunun neden kaynaklı olduğunu ve ileride oluşabilecek arızaların önüne geçmeye yardımcı olur.

Zemin altında kalan borularda ki kaçakların tespiti kolay, fakat tamiri zordur. Kıra kıra su kaçağı bulma tekniğinde eskiden ustaların bu tür olaylarda zemindeki; fayans,parke,mermer gibi kaplamaların sizin için önemini dikkate almaması su kaçağının tamiri nasıl basit olacaksa o kadar yer kırması gibi dertler artık yok. Firmamız zeminde su kaçağı bulma işleminin ardından onarımını için 1 veya 2 adet zemin kaplamasını kaldırıp ufak bir alanda onarımını yapabilmektedir.Genelde karşılaştığımız su kaçaklarının %75’i sıcak su borularında meydana gelmektedir.

Zamanla yıpranan özelliğini kaybeden borularda çatlama,delinme,kırılma ve çürümeler meydana gelir. Bu tip hatalar bazen fabrikasyon bazen de montaj sırasında kaynak yapılırken biçimsiz yapıştırmalar dan kaynaklanabilir. Markası her ne olursa olsun bu su kaçağının oluşumunu asla engelleyemez. Bu büyük bir sorun, ucuza yaptırarak yada bilinçsizce en iyisi diyerek yaptırdığınız su tesisatında meydana gelebilecek tüm arızalar size faturayı ikiye katlayacaktır. Firmamız yaptığı bütün işlemlerin arkasında olduğunu 1 yıl hizmet garantisi sunarak kanıtlamıştır. İstek üzerine +1 yıl garanti süresi uzatılabilir.

Evinizde su ile ilgili yaptırdığınız tadilatlarda alt yapı tesisatının sağlam olması sorunları minimum seviyenin altına indirir. Alt yapı tesisatında en önemli atık su borusu yani pimaşlar, bu boruların markası herhangi birisi olabilir. Fakat bu pimaşların nakliyesi,taşıması,depolanması veya montaj sırasında alabileceği bir darbe ileride başınıza yeniden tadilat işi açabilir. Atık su borularının yapımı sırasında kesinlikle tüm yatay geçişlere silikon sürülmeli, conta kısımlarının ve boruların birbirine geçme mesafesi doldurulmalı, akıntı yönünün eğimi doğru tarafa verilmelidir. Alt yapı tesisatının atık su borularında bulunan tüm su kaçak noktaları tamiri zor olduğundan kırılarak yeniden yapılması gerekir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer alt yapı tesisatı da temiz su borularının testinin 10 bar basınç ile test edilmesidir. Önceden test edilerek tesisatın zayıf noktaları tespit edilebilir.Boruların zamanla patlamasının önüne geçmek mümkün değildir. Fakat su tesisat kaçak noktalarını bulmak da yapmakta kolaydır, yenilenmesi gerekmez. Tek bir nokta kırılıp temiz su kaçağının tamiri yapılabilir. Firmamızda mevcut cihazlar ile su kaçağının yerini noktasal olarak buluyoruz. Tamiratı cüzi bir fiyata anlaşarak, arızanızı gideriyoruz.

Boyalı Su Kaçak Bulma Tekniği

Atık su borularında ki kaçak oluşumlarını bulmak bir hayli zordur. Bunun için piyasada satılan boyalar su ile karıştırılıp kullanılarak ıslak duvarın gözlemlenmesi sonucunu beklemek gerekir. Atık su kaçak bulmada bu yöntem etkili fakat uzun süren bir çalışma sonucu su sızan noktayı ortayı çıkarır. Doğa tesisat ailesi genelde pek fazla kullanılmaz bu yöntemi, çünkü elimizdeki teknolojik cihazlar yeterlidir.

Su tesisatında kaçak bulma konusunda kullanılan bütün teknikler, bütün hassas cihazları kenara bırakalım. Tesisatçı ustaların bu cihazlar üretilmeden önce kendine has teknikleri vardı. Suyun rengine,kokusuna,damladığı nokta göz ardı edilmezdi. Ama bunlar baz alınarak kaçak yeri bulanmaz. Su tesisat ustası cihaza gerek kalmadan da tecrübelerine dayanarak kaçak yerini bulabilir.

Akustik Dinleme Yöntemi

Temiz su borularına basınç verilerek kaçağın sıcak veya soğuk su borusunda olup olmadığı tespit edilir. Bu ölçüm işleminden sonra patlayan boruya 10 bar basınç verilerek hassas dinleme cihazı ile kaçak olan bölge bulunur. Dinleme yapacak ustanın sessiz bir ortama ihtiyacı vardır. Ayrıca bu işi iyi bilmesi kulağının sese duyarlı olması önemlidir. Firmamızda ustalarımızı belirli testlerden ve aşamalardan geçirerek kendini kanıtlayanları servis elemanı olarak hizmetinize sunduk. Ustalarımıza güvenebilir, tadilatlarınızı yaptırabilirsiniz. Dinleme yapılarak su kaçağının yeri noktasal olarak bulunur. Su sızıntıları hemen hemen her evde meydana gelebilir. Oluşan bu kaçaklar alt komşunuzun veya sizin tavanınızda damla halinde yada rutubet halinde kendini gösterir. Yer altından geçen boruların zarar görmesinden kaynaklanan bu tip su kaçağı problemleri tespit edilmedikçe komşunuza da size de zarar verir. Peki bu su kaçağını nasıl meydana gelir biraz bilgi edinelim.

 1. l İnşaat zamanında boruların hasar görmesi
 2. l Boru ek parçalarının düzgünce birbirine kaynak edilmemesi
 3. l Sıcak su borularının zamanla özelliğini kaybetmesi
 4. l Şebeke basıncının yüksek olması
 5. l Atık su borusunun tıkanmış olması
 6. l Borularda delinme,kırılma,patlama meydana gelmesi
 7. l Musluk montajlarının acemice yapılması
 8. l Dişli kısımlardaki contaların erimesi
 9. l Fayans zemin deforme olması
 10. l Küvet,tuvalet silikonlarının çürümesi
 11. l Küvet troblemlerinin eskimesi
 12. l Yer süzgeci hatlarının eski gırtlak boru olması

Bu tip durumlar en çok su kaçağına neden olur. Bu gibi durumlarda profesyonel yardım alınması ve hiçbir şekilde müdahale edilmemesi gerekir. Dinleme tekniği maliyeti en ucuz olan su kaçağı arama yöntemidir. Kesin sonuçlar verir, fakat alan büyüklüğüne göre sınıflandırılması gerekmektedir. Çok büyük alanlarda alan daraltılarak daha kolay tespiti yapılır.

Kimyasalla Tesisat Kaçağı Kapatma Tekniği

Bu sistem genelde kalorifer hatlarında aktif kullanılan bir sitemdir. Kaçak kapatma kimyasalı önceden dış ülkelerden ithal edilen, ama son yıllarda ülkemizde su kaçağı firmalarının artışı ile üretimine başlanan kimyasal madde boruların deliklerini bulur kapatır. Bunu çatlayan bir duvarı alçı ile tekrar eski haline getirilmesi gibi düşünebilirsiniz. Bu teknik su kaçaklarının yeri tespit edilse dahi kırma dökme işlemine gerek kalmadan boru içerisinde ki hasarı kapatmaya birebirdir. Kalorifer hattında kombi su eksiltiyor ise bütün bağlantılar kontrol edilip gözle görülen bir su sızdırması yok ise boru da bir hasar oluşumu söz konusudur. Kimyasal ilaç yardımı ile bu sorun çözüle bilir. Su tesisatı kaçaklarında kesin bir sonuç elde edilemez. Sadece 5 dakikada 1 bar basınç düşüşü gözlenirse uygulanabilir.

Nem Ölçme Sızıntı Bulma Tekniği

İhtiyaç duyulduğunda devreye giren bulunduğu yerin nem oranını ölçerek su kaçağının noktasını bulmaya yardımcı bir tekniktir. Zemin ve duvarlardaki ıslaklıkları baz alarak yüksek nem oranı karşılaştırılır, çıkan sonuca göre belirlenen nokta kırılarak su kaçağı tespit edilir. Bu sistem çok zor bulunabilen su kaçağı tespitlerinde termal kameralı su kaçağı tekniği sonuç vermeyince devreye girer. Firmamızda bulunan bu cihazlarla su kaçağının yerini aramaktan vazgeçmiyoruz. Her türlü kolaylığı sağlamak birazda tesisatçılık anlayışını profesyonelce yaşatmak için çalışıyoruz.

Puan Verin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]