Su Kaçağı Tespiti » Su Kaçağı

Doğa Tesisat Su Kaçağı Arama

Yıllarca kullanılan su tesisat boruların çürümeye ve özelliğini kaybetmeye başlar. Evimizdeki tesisat boruları da bir gün özelliğini kaybeder. Bunun sonuçları pek de içler açıcı olmaz. Çünkü çürüyen yada özelliğini kaybeden borular alt komşuya su akıtır. Bazen de hem size hemde komşunuza akan su kaçağı tespit, edilmediği süre boyunca oldukça büyük zararlara neden olabilir. Su kaçağı bulma, eskiden olsa kırarak dökerek suyun aktığı yeri su sızıntı tespit, etmeye çalışarak bulunurdu. Şimdilerde gelişen teknolojiyle Türkiye’de ve İstanbul’datesisat alanında yeniliklere de yer verilmiştir. Birçok elektrikli ve elektronik cihaz ile su kaçak tespiti artık mümkün. Eski yöntemleri rafa kaldıran su kaçağı tespit cihazları profesyonel kişilerce kullanıldığı takdirde noktasal su kaçağı tespiti, kırmadan yapılarak küçük alanda yeri bulunur. Zemini kırmadan su kaçağı makineleri hem maliyeti en aza indiriyor, hemde tadilat yaptırmanıza gerek kalmıyor.

Tabi bunu güvenilir su kaçağı tespit firmasına yaptırmanız gerekli, çünkü su kaçağı tespit yapan kişiler her zaman doğru tespit yapamayıp sizi mağdur edebilir. Temiz su borularındaki su kaçakları tespiti ve su kaçağı tamiri, en kısa süren su kaçağıdır. Temiz su boruları günlük şebeke kullanım suyunu içinde barındıran borulardır. Su tesisatı borularda denilen bu borular yıllar önce demir borular ile evlerimize kadar çekilmiştir. İşçiliği oldukça zor olmasıyla bilinen boruların yerini zamanla PPRC yani plastik borular almıştır. Günümüzde halen demir boru kullanan dairelere rastlamak mümkündür. Demir su borularında su kaçağı tespiti yapılmadan önce bir takım bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

Demir Boruda Su Kaçağı Nasıl Olur?

Banyo,mutfak ve tuvalet gibi alanların demirbaşı su tesisatıdır. Demir borular ile çekilen su tesisat borularında yapım hatası aranmaz. Çünkü hata kabul etmez bir işçilik gerektirdiğinden kolay kolay usta hatası aranmaz. Demir boruların kalitesi borunun uzun süre dayanıklığının göstergesidir. demir borular zamanla paslanarak içten içe çürümeye başlar. Çürümeye yüz tutan borular ileri bir zamanda çatlayarak yada yüksek basıncın etkisiyle patlayarak su kaçağı’na neden olur. Demir boruda su kaçağı tespiti yapılsa bile boruların değişmesi önerilir. Bunun sebebi boruların bir ekten diğerine kırılarak onarımının yapılması gerektiğidir. Bazen zemin yada duvarda 50 cm boruda ek olabilir, bazende 2 metre boru ek yerlerinden sökülerek değişimi yapılır. Bir ekten diğerine o ekin durumu iyi değilse diğer bir eke kadar değişmesi gerekir. Demir boruda onarım yapmak riskli ve kesin bir çözüm değildir.

Plastik Boruda Su Kaçağı Nasıl Olur?

Demir borulardan sonra yaygınlaşan günümüzde her alanın su tesisatında kullanılan plastik borular uzun ömürlü olmasıyla bilinir. Asıl gerçek olan şu ki her plastik boru uzun ömürlü değildir. Kimisi 50 yıl dayanırken, kimisi 5 yıl bile dayanmaz. Fakat bu durum her zaman aynı olmaz. Plastik borularda su kaçağı olmasının birçok nedeni vardır. En temel nedenlerin başında usta ve fabrikasyon hatalar gelir. Usta hataları borular döşenirken kaynak sırasında pekte önem verilmeden yapılan işçiliktir. Fabrikasyon hatalar iste boruların özelliğini çabucak kaybetmemesi için konulan moleküllerin yeterli miktarda boruların içeriğine konulmamasıdır. Plastik borularda su kaçağı tespiti yapmak basit bir işlemdir. Yalnızca profesyonel kişilerce yapılması önerilir. Boruların geçtiği güzergahı önce tespit edilirse kaçağı bulmak biraz daha kolaylaşır. Zemin kırılmadan su kaçağı tespiti yapılırken öncelikli kullanılan cihaz dinleme cihazıdır. Dinleme cihazıyla yapılan su kaçağı tespiti hem uygun maliyetli hemde uzun almayan bir çözümdür. Doğa tesisat olarak İstanbul su kaçağı bulma hizmetini tüm ilçelere değişmeyen fiyatlar ile gelerek su kaçağını tespit ediyoruz.

Eski Yöntemlerle Su Kaçağı Tespiti

Kırarak Su Kaçağı Yeri Bulma

İlkel yöntemlerden olan bu yöntem ile su kaçağını bulunabiliyordu. Eskiden teknoloji bu kadar yaygın olmadığından ustalarımız su kaçağı olan yeri inceler akıntının yoğun olduğu kırarak, suyun geldiği yöne doğru kırmaya devam ederek su kaçağını bulurlardı. Bizde bu sektörde daha teknoloji ile tanışmamışken bu yöntemi yada komple tesisatı değiştirmeyi müşterilerimize öneriyorduk. Tabi o zamanlar İnternet bu kadar yaygın olmadığın dükkanlarımıza gelen müşterilerimizin işini en iyi şekilde yapardık. Şimdi İnternet hiç tanımadığımız insanların evlerine gidiyor işlerini yapıyoruz.

Duş veya Küvet Tadilatı Yaparak Su Kaçağı Tespiti

Bir zamanlar o dönemin hem ihtiyaç hemde modası haline gelen küvetler zamanla sabun artıkları ve kireçlenmeler yüzünden gider plastikleri kuruyarak çatlamaya neden olur. Buda bir banyoda ki su sızıntısının nedeni olarak bilinir. 10 yılını dolduran küvetlerde bu sorunla karşılaşma oranı çok yüksektir. Bu yüzden ilkel yöntemler arasındadır. Tesisatçı ustaların alt kattan tavanı inceleyerek akıntı küvetin olduğu yere denk geliyorsa küveti sökerek su kaçağını bularak önlemiş olurdu. Duş gideri olan problemler çürüyerek banyo her kullandığında komşunun banyo tavanında sızıntı damlamaya neden olur.

Dinleme Cihazlı Su Kaçağı Tespit

Günümüz koşullarında teknolojinin değişmesiyle su kaçağı tespitinin kolayca yapmak için birçok cihaz üretilmiştir.Bu cihazlar arasında hem düşük maliyetli hemde kesin çözüm olan dinleme cihazları ile su kaçağı bulma makineleri hayatımızı kolaylaştırmaktadır.Zemin yüzeysel olarak dinleme yapılarak su kaçağı bulunur.Bu işlem yapılırken hiçbir yüzey hiçbir fayans,parke,mermer vb. yüzey kırılmadan su kaçağı tespiti yapılır.Su kaçağı tespiti bir dairede yapılırken öncelikle soğuk ve sıcak su boruları test edilerek su kaçağının hangi tesisat borusunda olduğu bulur.Daha sonra su kaçıran boru 10 bar su basıncı uygulanarak alt katın tavanında su akıtan alan dinleme yapılarak su kaçağı araması yapılır.Su kaçağının yeri tespit edildikten sonra 30×30 cm alan kırılarak borunun tamiri yapılarak işlem sonlandırılır.Akustik dinleme cihazları su kaçağı tespitinde hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın işe yaramaktadır.

Termal Kamera Cihazlı Su Kaçağı Tespit Yöntemi

Termal kamera İle Su kaçağı bulma bir diğer işlem olan ısı dağılımını inceleyen termal kameralar ile su kaçağı bulma işlemi yapılırken ilk olarak boruların içerisine sıcak su verilir.Böylelikle boruların güzergahı belirlenir.Genelde sıcak su borularındaki su kaçağı bulmakta işe yarayan termal kameralar ısı dağılımını kızılötesi sistemiyle bulmaktadır.Termal kamera kombi tesisatlarındaki su kaçaklarını bulmakta da yardımcı olur. Kombin izde su eksilmesi var ise bunu termal kamera yardımı ile yapılan çalışma sonucu buldurabilirsiniz.Firmamızda bütün servis elemanlarımızda mevcut termal kameralar sayesinde İstanbul’da termal kamera cihazlı su kaçağı bulma servis hizmetini aynı gün sunmaktayız. doğa tesisat onarım sonrası 1 yıl hizmet garantisi ile hizmet sunmakta ayrıca bina daire oteller, kamu kurumları şirketler belediyeler özel sektöre hizmet sağlamaktayız. Biz İstanbul,Bursa,Tekirdağ,Sakarya,Kocaeli,Gebze,İzmit,Adapazarı,Çorlu,Çerkezköy,ve daha bir çok ilerinde.tıkanıklık açma ve su kaçağı tespit Hizmeti sunmaktadır. sizde doğa tesisat ekibiyle çalışmak isterseniz iletişim numaralarımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Puan Verin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]