Doğalgaz Tesisatında Kaçak Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz Tesisatında Kaçak Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz kalorifer tesisatındaki en ufak kaçak bile ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunların yaşanmaması için mutlaka kaçak tespiti ve onarımı yaptırılması gerekiyor. Eğer tesisatta yer alan kaçak giderilmez ise kombi arızaları da kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda su kaybı sebebiyle ısınmama problemi baş gösterecektir. Kombinin çalışma prensibi incelendiğinde tesisat içerisindeki suyu ısıtma ve bu suyun kalorifer tesisatındaki dolaşımını sağlama şeklinde bir durumla karşılaşılır. Buradan su kaçakları göz önüne alındığında kombinin sürekli olarak su çekmek isteyeceği sonucuna varılabilir. Eğer içerisine yeterli miktarda su girmiyorsa bu kombinin iç donanımının yanmasına kadar gidecek sonuçlara yol açabilir.

Doğalgaz Tesisatındaki Kaçak Nasıl Anlaşılır?

Eğer siz de doğalgaz tesisatındaki kaçak nasıl anlaşılır sorusuna cevap arıyorsanız basit birkaç cevap ile sorunu tespit edebilirsiniz. Sorunun olduğunu tespit etmek kolay olsa da tam olarak yerini belirlemek cihaz olmadığı takdirde neredeyse imkânsızdır. Eğer kombinizin su basıncı sürekli olarak düşüyor ve kombi devreden çıkıyorsa bu durumda tesisatta kaçak var demektir. Kombi yeterli miktarda suyu içine alamadığı için devreden çıkmakta ve kombiye su basılana kadar devreye girmemektedir. Bu durum ise peteklerin soğumasına sebep olur. Eğer kaçak büyük boyutlarda ise bu durumda devreden çıkma daha sık gerçekleşecektir.

Doğalgaz Kalorifer Tesisatındaki Kaçakların Zararları

Kaçakların en temel zararı kombinin sürekli olarak devreden çıkması ve ısınamamadır. Buna ek olarak kombi de zarar görebilir. Eğer yeterli basınç olmazsa ve kombi çalışmaya devam ederse ısı transferi yaptıran eşanjör adlı parçaların arızaları da ortaya çıkabilir. Bu durum ise oldukça maliyetlidir. Ayrıca suyun da vereceği çeşitli zararlar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse mobil sistemde parkelerin altında kalan boruda oluşan en ufak sızıntı parkelerin kabarmasına ve zeminin bozulmasına yol açacaktır.

Firmamızdan Profesyonel Destek Alabilirsiniz

Siz de hemen firmamızı arayarak profesyonel destek alabilirsiniz. Kısa sürede adresinize gelecek olan ekiplerimiz tesisatınızdaki sorunu en hızlı şekilde giderecektir. Sorunu çözerek size sağlıklı bir kalorifer tesisatı teslim edecektir. Termal kameralı cihazlarımız ile noktasal tespit yapıyoruz. Bu sayede başarılı sonuçlar almanız ve en az zararla bu sorunu çözmeniz mümkün kılınıyor.

Puan Verin
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

1 Yorum

  1. Ev içinde boru değişikliği yapıldı banyoya. Oradan su kaçağı var ve combi su alıp bırakıyor basınç düşüyor ve yerler hafif ıslandı. Ne yapmalıyım. Şusn petek lerde olan su boşaltıyor diğmi yardımcı olun lütfen

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.