Kombi Tesisatındaki Kaçak Nasıl Anlaşılır?

Kombi Tesisatındaki Kaçak Nasıl Anlaşılır?

Kombi tesisatındaki kaçak ciddi sorunlara yol açabilir. Kombinin düzensiz çalışmasına ve sonucunda arıza çıkarmasına neden olması bu kaçakların hızlıca giderilmesi için yeterli bir sebeptir. Eğer ki kaçaklar giderilmez ise kombi sürekli su alınmasını isteyecek ve gereken basıncı tesisat içinde tutamayacaktır. Plastik borular zamanla yıpranabilir. Ya da farklı bir darbe sonucunda kaçaklar ortaya çıkabilir. Bu kaçaklar kimi zamanda peteklerden kaynaklanabilir. Peteğe girişteki vana ağızlarının düzgün bağlanmaması da kaçağın bir diğer sebebidir. Bu kaçaklar kimi zaman gözle görülür fakat çoğu zaman fark edilemez. Bu durumda kombiyle alakalı bir problem yaşamamak için kombi tesisatındaki kaçak nasıl anlaşılır sorusuna cevap aramak gerekecektir.

0850 432 90 69 0212 690 90 69 0216 610 06 16

Su Basıncı 1,5-2 Bar Arasında Olmalıdır

Kombi tesisatında kaçak var ise kombinin su basıncı sürekli düşer. Normal bir tesisata sahip kombinin basıncı sabit 1,5-2 bar arasındadır. Bu basıncın değişmesi kombi tesisatında kaçak olduğu anlamına gelir. Kaçaktan kurtulmak için mutlaka kaçak tespiti yaptırılmalı ve sorun ivedilikle giderilmelidir. Aksi takdirde kombinin farklı tip arızalar çıkarması muhtemeldir.

Kaçak Olduğu Durumda Ne Gibi Etkiler Ortaya Çıkar?

Kaçak olduğunda ilk olarak kombinin su basıncı düşecektir. Siz ne kadar su ekleseniz de kısa süre sonra kombi bu suyu azaltacak ve hata kodları ortaya çıkacaktır. Her kombinin hata kodu farklıdır. Ama genel olarak E4, E5 ya da bunlara benzer hata kodları ekranda çıkmaktadır. Bu kodlar çıktığı takdirde kullanım kılavuzu incelenirse hatanın yetersiz sudan kaynaklandığı rahatlıkla görülür. Bahsi geçen durumu yaşamamak ve sorunu ortadan kaldırmak için sürekli su takviyesi yapmanız gerekecektir. Kaçak boyutuna göre bu su yine bitecektir. Bu yüzden kombi tesisatındaki kaçağı hızlı bir şekilde bulmak ve onarmak gerekiyor.

Kaçak Nasıl Giderilir?

Kaçakları gidermek için kombi tesisatındaki kaçak nasıl anlaşılır sorusuna öncelikle iyi cevaplar vermek gerekiyor. Bu soruya gereken cevaplar verildikten sonra şimdi sıra kaçak onarımına gelecektir. Kaçak onarımı basit ekler ile yapılabilir. Isıya duyarlı termal kameralar ile borulardaki kaçak noktasal olarak tespit edilir. Sonrasında ise bu noktalardan tesisat açılarak kombi tesisatındaki tıkanıklık giderilebilir.

Puan Verin
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

4 yorum

 1. Merhaba Ankara’dan yazıyorum kombinin suyu 4 günde bir bitiyor kombi petek veya görünürde bişey yok. Bu sızıntıyı nasıl bulabiliriz teşekkürler

  1. Author

   Merhabalar, sızıntı probleminizi kaçak giderici konsantre ilaçlar ile kapatabilirsiniz. Flexdup veya flexseal markalı ürünleri araştırıp satın alınız.

  1. Author

   Maalesef efendim ankara’da henüz bir şubemiz yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.