Misafirlikte Tuvaletin Tıkanması

Misafirlikte Tuvaletin Tıkanması

Misafirlikte tuvaletin tıkanması kadar, başa gelebilecek daha kötü bir durum olamaz sanırım. İşin içinden çıkılmaz bir hal almadan önce bu durumdan sizi nasıl kurtarırız, onu inceleyelim. Tuvaletin tıkanması başlı başına zor bir durum olması nedeniyle uzmanlarımız tarafından yazılan mükemmel çözüm için yazımızı okuyun.

Tıkanmış bir tuvalet açmak  güçlüktür, ancak tıkanıklığı kendi başınıza düzeltebilirsiniz. Suyun taşmasını önlemek için tuvalet tankındaki sifona sakın basmayın. Tıkanıklığı hemen sıcak suyla temizleyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, iyi bir tuvalet pompasıyla tıkanıklığı ortadan kaldırabilir veya inatçı tıkanıklıkları ve katı maddeleri manuel olarak açmak için bir tuvalet yılanı(tel) kullanabilirsiniz. Derin tıkanıklıklar için kolayca düzeltemezsiniz, tuvalete zarar vermeden sorunu halletmelerini sağlamak için bir tesisatçı çağırmayı düşünün.

    Videomuzu İzleyin!    

 

 

Sabun ve Sıcak Su İle Tuvalet Açma

“Misafirlikte tuvaletin tıkanması”

 
1 Kapağı tuvalet tankından çıkarın. Kapak, klozetin arkasında, su deposunun üstünde olacaktır. Su haznesine erişmek, su akışını durdurmanıza izin verir, böylece artık beklemek zorunda kalmazsınız ve su seviyesinin tuvaletin kenarının altında durmasını umarsınız. Kapağı iki elinizle yukarı kaldırın ve yavaşça zeminden bir yere koyun.
 • Dikkatli olun, çünkü kapak ağır olabilir ve düşürürseniz kırılabilir.

 

 
2 Kaseye 1 ⁄ 4 bardak (59 mL) sıvı sabun dökün . Sıvı bulaşık sabunu kullanabileceğiniz en etkili sabuntur. Acil bir durumda, bir arkadaşınızın evinde tıkanmış tuvalet olduğu gibi, el sabunu veya şampuanı da deneyebilirsiniz. Sabunu doğrudan suya ekleyin, böylece tıkanıklığı yağlayabilir ve parçalayabilir.

3 Kaseye 1 demlik (3,8 L) sıcak su ekleyin. Ocaktaki suyu ısıtamazsanız musluktan su almak isteyebilirsiniz. Suyun kaynar değil sıcak olması gerekir, bu yüzden köpürmemelidir. Suyu kaseye bel yüksekliğinden dökün. Isı, organik malzemenin neden olduğu tıkanıklıkları eritmeye yardımcı olabilir.
 • Kaynar su porseleni kırabilir, bu yüzden her ne pahasına olursa olsun kaçının!
 • Acil bir durumda, bir çöp kutusunu boşaltabilir, ardından tuvalete su taşımak için kullanabilirsiniz.
 
4 Su seviyesinin düşüp düşmediğini görmek için 30 dakika kadar bekleyin. Yapabiliyorsanız, sabun ve suya işlerini yapmak için bolca zaman vermek için tam 30 dakikayı bekleyin. Sabun ve sıcak su çalışıyorsa, su seviyesi klozet içinde düşmeye başlamalıdır.
 • Su tahliye edilmeyebilir. Tedaviyi tekrar denemek için yeriniz olup olmadığını görmek için kasede su seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu kontrol edin.
 
5 Mümkünse kaseye sabun ve su eklemeyi tekrarlayın. Tuvaletin banyonuza su basmayacağından eminseniz, kaseye daha fazla sabun dökün. Daha fazla su ısıtın, sonra kaseye de ekleyin. Kasede yer olduğu sürece bunu birkaç kez yapabilirsiniz.
 • Su taşmak üzere gibi görünüyorsa, durun ve farklı bir tedavi denemeyi düşünün.
 • Su taşmak üzereyse ve henüz başka bir şey denemek istemiyorsanız, bekleyin. Su seviyesi zamanla düşebilir.

6 Su seviyesi yüksek değilse tuvaleti yıkayın. Yıkama suyu borulara iter ve sabun ve su gevşetirse tıkanıklığı yıkayabilir. Bunu yaparken dikkatli olun, çünkü su hiç tahliye edilmediyse tuvalet taşmalara yakın olacaktır. Su kontrollerine erişebilmek için kapağı depodan uzak tutun.
 • Tuvaletin taşması muhtemel görünüyorsa, yıkamadan kaçınmak isteyebilirsiniz. Bunun yerine, bekleyin ve su seviyesinin düşüp düşmediğine bakın veya bir piston kullanmayı deneyin.

7 Tuvalet taşmak üzereyse tankın su vanasını kapatın. Bazen tuvaleti yıkadığınızda, tıkanıklık yerinde kalacaktır. Kanatçıyı tuvalet tankının içine yerleştirerek suyun akmasını durdurabilirsiniz. Tankın altındaki kauçuk bir vanadır ve genellikle kırmızı veya siyah renklidir. Deponun altındaki deliğe tam oturacak şekilde aşağı doğru itin. [4]
 • Kanatçık büyük olasılıkla kendisine takılı bir metal zincire sahip olacaktır. Kanatçık kaldırmak veya indirmek için zinciri çekin.
 • Tankın içindeki su temiz, bu yüzden ellerinizi korumak konusunda endişelenmenize gerek yok.
 
 

Pompa ile tuvalet tıkanıklığı açma

 
1 Bir pistonu sıcak su altında 2 dakika ısıtın. Lavabonuzdaki sıcak suyu çevirin, ardından pistonun kauçuk, vantuz ucunun içine batmasına izin verin. Bu, kauçuğu gevşetir, böylece tuvaletin açıklığına daha iyi oturur. Kullandığınız zaman daha fazla emme tozu alacaksınız.
 • Herhangibir yerden huni başlıklı pompa satın alın. Bu pompa türü, vantuzdan sarkan kauçuk bir halkaya sahiptir.
 • Lavabo pompalarının ucunda kauçuk flanş yoktur. Bu tür bir piston belki işe yarayabilir, ancak huni başlıklı pompalar kadar etkili değildir.
 

2Klozet kapağını pistonu kaplayacak kadar suyla doldurun. Kasede zaten su yoksa, kendiniz eklemeniz gerekir. Bunu tankın içindeki kanatçığa erişerek yapabilirsiniz. Ne olduğunu bilmiyorsanız, bir zincir üzerinde kırmızı veya siyah kauçuk bir fiş arayın. Tanktan tuvalete su akmasını sağlamak için yukarı çekin.
 • Depodaki su temiz, böylece ellerinizi kirletmeden dokunabilirsiniz.
 • Gerekirse kaseye su da dökebilirsiniz. Sıcak su kullanmayı düşünün.

3 Pompayı tuvaletin çıkış deliğinin üzerine takın. Popmanın kauçuk ucunu klozet içine koyun. Pompanızın bir flanşı varsa, flanş parçası doğrudan deliğe oturur. Yerine yapıştırmak için pompayı hafifçe aşağı doğru itin. Pompanın ucunun delik üzerinde hoş bir mühür oluşturmasını istiyorsunuz.
 • Pompayı kaldırarak contayı test edebilirsiniz. İlk başta yerinde sıkışmış hissedecek ve hava çıktıktan sonra havayı serbest bırakacaktır.

4 Ucundaki havayı boşaltmak için pompayı yavaşça aşağı doğru itin. Pompanın ucundaki hava, hoş olmayan miktarda suyun size geri sıçramasına neden olabilir! Pompayı çalıştırmadan önce havayı serbest bırakarak bundan kaçının. Pompayı bir kez aşağı itin, ardından tekrar yukarı çekin.
 • Hava serbest bırakıldıktan sonra, pompanın ciddi sıçrama riski olmadan güvenle kullanabilirsiniz.

5 Hızlı bir şekilde 15 ila 20 kez içeri ve dışarı daldırın. Suyun tıkanma etrafında akmasını sağlamak için oldukça hızlı bir şekilde çalışın. Borulara su göndermek için pompayı aşağı doğru itin, ardından suyu geri çekmek için aynı kuvvetle geri çekin. Her itmeden sonra pompayı çıkış deliğinden kaldırmaktan kaçının.
 • Suyu, eşit kuvvetle drenaj borusuna girip çıkmak, tıkanıklığın parçalanma şansını artırır.
 • Pompanız yoksa, normalde temizleyeceğiniz bir tuvalet fırçası kullanabilirsiniz.

6 Daha güçlü itmelerle alternatif sabit daldırma. Tuvaleti çoğu zaman sabit bir hızda daldırın. Her birkaç vuruşta popma, contayı çıkış deliği üzerinde kırmadan toplayabildiğiniz kadar kuvvet uygulayarak aşağı doğru itin. Bu, drenaj borusuna daha fazla su itecektir. Daha sonra, tekrar eşit bir hızla dalanmaya geri dönün.
 • Ekstra kuvvet tıkanıklığı yerinden çıkarabilir veya sabit daldırma işlemini daha etkili hale getirmek için en azından zayıflatabilir.

7 Klozet kapağını gerektiği kadar su ile doldurun. Daldırmanın etkili olabilmesi için su kabın içinde olmalıdır. Kaseyi yeniden doldurmak için tuvaleti yıkayabilir veya tanktaki kanadı açabilirsiniz. Tıkanıklık suyu ekledikçe dağılabilir.

8 Tıkanma giderilene kadar daldırma işlemini tekrarlayın. Tuvaleti düzeltmek için birkaç tur atmanız gerekebilir. Tuvalete her seferinde yaklaşık 15 ila 20 kez daldırın ve kaseyi doldurmak için daha fazla su ekleyin. Çalışırken su sıçramasını önlemek için sabırlı olun.
 • Düzenli daldırma işleminden sonra ilerleme kaydedemiyorsanız, bir burguya veya profesyonel bir tesisatçıya ihtiyacınız olabilir.
 
 

Kırmadan tuvalet tıkanıklığı açılır?

1 Bir sıhhi tesisat yılanının ucunu tuvalet deliğinden aşağı doğru itin. Yılanın 1 ucunda bir sap ve diğer ucunda bir tirbuşon olacaktır. Tirbuşon ucu tuvalete giren kısımdır. Çıkış deliğine indirin ve gidebildiği kadar itin.
 • Her türlü sıhhi tesisat yılanı çalışır, ancak almak için en iyi tür bir burgudur. Tuvaletler için tasarlanmıştır ve porseleni çizmez.
 • Sıhhi tesisat yılanlarını herhangi bir yerden satın alabilirsiniz.

 
2 Yılan hareket etmeyi bırakana kadar krankı çevirin. Yılanı 1 elinizle sabit tutun. Burgu kolunu saat yönünde döndürmek için diğer elinizi kullanın. Bu, helezonun tel ucunu uzatır, böylece tıkanıklığı ya da mandalları kırar. Yılanı daha fazla uzatamayana kadar kolu kranklayın.
 • Yılanında bir krank yoksa, tıkanıklığa itmek için elle döndürün.

 
3 Yılanı tuvaletin dışına çekin. Tıkanıklık bir bez, oyuncak veya başka bir nesneden kaynaklanıyorsa, yılan onu borudan dışarı sürükleyebilir. Tıkanmadan sorumlu olanlar bazı atık veya tuvalet kağıtlarını da geri getirebilir. En azından, tıkanıklıkla temas edip etmediğini görmek için telin ucuna bakabilirsiniz.
 • Tel temiz ve boşsa, tıkanıklığa ulaşmamış olabilir. Boşaltımdan aşağı doğru gittiğinden emin olmak için yavaşça deliğe geri indirin.

 

 
4 Yılanı su ve sabunla temizleyin. Yılanın tel ucunu lavabonuza hareket ettirin. Yılanı durulamak için sıcak suyu açın ve dezenfekte edici sabunla yıkayın. Bir kağıt havlu ile kurutmayı bitirin.

 
5 Tıkanıklık tamamen gitmediyse tuvalete daldırın. Pompayı tuvaletin drenaj çıkışının üzerine koyun. Tuvalette su yoksa, tuvaleti yıkamanız veya biraz eklemek için kanadı açmanız gerekecektir. Popmanın bütüne uyduğundan emin olun ve kullanmaya başlamadan önce iyi bir conta oluşturun.
 • Pompa suyu borudan aşağıya doğru zorlayabilmeli, hala borudaki tıkanıklıkları kırarken kase içindeki su seviyesini düşürmelidir.
 • Su kaseden tamamen boşalırsa, daldırma isteğe bağlıdır. Bununla birlikte, borularda hala kalan tıkanma malzemelerini zorlamak için 2 ila 5 kez daldırılması önerilir.

 

 
6 Çıkış borusunu temizlemek için tuvaleti yıkayın. Doğru çalıştığından emin olmak için tuvalete iyi bir sifon verin. Su normal olarak tahliye edilmeden önce bunu birkaç kez yapmanız gerekebilir. Tıkanıklıktan kalan herhangi bir malzeme, su akarken büyük olasılıkla süpürülecektir.
 • Tuvalet hala tıkalıysa, tahliyeyi yılanlamayı ve tekrar daldırmayı deneyin.
 • Tıkanıklığı hiç temizleyemiyorsanız, drenajda daha derin olabilir. Bir tesisatçı çağırmanız gerekecek.
Puan Verin
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

2 yorum

 1. Başıma gelmez demeyin geliyormuş insanın başına bende bu durumda kaldım çalıştığım kafenin personel tuvaletinde tuvalet tıkandı dakikalarca uğraştım kapıda bekleyen kız arkadaşım bayıldım sanmıştı

 2. Benimde başıma geldi utancımdan çıkmadım tuvaletten sonra internetti açtım hep geyik hep geyik bu sayfayı buldum ve şiddetle tavsiye ediyorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.