Musluklarda Sızıntıyı Önlemek İçin Ne Kullanılır?

Musluklarda Sızıntıyı Önlemek İçin Ne Kullanılır?

Musluklarda Sızıntıyı Önlemek İçin Ne Kullanılır? Musluk takma becerisine sahipseniz bir tesisatçı çağırmadan kendi başınıza musluğu takabilirsiniz. Peki musluk takma konusunda ne kadar bilgiye sahipsiniz. Musluğu takarken  dikkat etmek gereken bazı kurallar vardır. Bunlarda ilki musluğa uygun anahtarınız olması gerekir. Sonra ki kural musluğa keten, teflon bant veya lokseal sargıları sarılması gerekir. Musluğu çok sıkıştırmadan yavaşça sola çevirip doğru yöne gelinceye dek sıkmakta bu kurallardandır. Dikkat edilmesi gereken son kural musluğun bağlantılardan sızdırıp sızdırmadığını kontrol etmektir.

Sızdıran Musluk Nasıl Onarılır

4 çeşit musluk, bir musluğun damlamasına neyin sebep olduğu ve nasıl onarılacağı hakkında bilgi edinin. Sıhhi tesisat ve ısıtma uzmanı Doğa Tesisat, sızdıran musluğu nasıl tamir edeceğinizi anlatıyor.

Sızdıran bir musluktan daha sinir bozucu birkaç şey vardır. Suyu boşa harcadığınızı sürekli olarak hatırlatır, ayrıca damlama sesi rahatsız edici olmanın ötesinde. Buna katlanmayın – düzeltin! Sızdıran bir musluğu onarmak kolay ve ucuz bir projedir. Anahtarlarla belirli tipteki musluğunuzu nasıl tamir edeceğinizi bilmektir.

Musluğun Damlamasına Neden Olan Nedir?

Dört çeşit musluk vardır: kartuş, sıkıştırma, seramik disk ve bilyeli tip. Basınçlı musluk, valf yuvasını sızdırmaz hale getirmek için lastik contalara dayanır, bu da aşınabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Diğer üç tür muslukta, sızıntıya neden olan O-ring veya neopren contanın değiştirilmesi gerekir. Bu düzeltmelerin her birini aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Damlayan Musluğu Nasıl Onarırsınız?

Başlamadan önce sayaç vanasından suyu kapatın. Düşen parçaları yakalamak için gideri bir bezle örtün ve parçaları çıkarılma sırasına göre yerleştirmek için yakınlarda bir yer oluşturun. Fikstürü çizmekten kaçınmak için anahtarınızın çenelerini bir kat koli bandı ile bantlayın ve parçalar üzerinde bulunan tüm mineral kalıntılarını temizlemek için biraz damıtılmış beyaz sirke ve yumuşak bir ovma süngeri hazırlayın.

Musluk Kartuşu Nasıl Değiştirilir?

 

Sızdıran kartuşlu mix musluk (Aç-Kapa) nasıl düzeltilir:

Sapın üzerindeki dekoratif kapağı kaldırın, tutamak vidasını çıkarın, tutamağı geriye doğru eğin ve çekip çıkarın.

Kartuşu yerinde tutan dişli bir tutma klipsi varsa, kargaburun pense kullanarak kartuşu çıkarın, ardından kartuşu yukarı doğru çekin.

Musluğu çıkarın ve eski O-halkaları bir maket bıçağı kullanarak kesin. Yeni O-ringleri toksik olmayan, ısıya dayanıklı tesisatçı gresi ile kaplayın.

Tüm kartuşu değiştirmek için, eski kartuşun uzunluğunu değiştirilen kartuşun uzunluğu ile eşleştirin. Ayrıca sapın bağlandığı gövde ucuyla eşleşin.

Sıkıştırma Musluk

Sızdıran bir sıkıştırma musluğu nasıl düzeltilir?

 1. Sızdıran sıkıştırma musluğunun çoğu yeni koltuk rondelalarına ihtiyaç duyar. Koldaki dekoratif kapağı kaldırıp bağlantı vidalarını ortaya çıkarmak için küçük bir oluklu tornavida veya maket bıçağı kullanın.
 2. Tutma vidasını çıkarmak için bir tornavida kullanın, ardından kolu çekin.
 3. Salmastra somununu gevşetmek için bir hilal anahtarı ve sapı musluk gövdesinden gevşetmek için ayarlanabilir bir anahtar kullanın.
 4. Yuva rondelasını çıkarmak ve değiştirmek için lastik rondelayı gövdenin alt ucundan sökün.
 5. Yıkayıcıları toksik olmayan, ısıya dayanıklı tesisatçı gresi ile kaplayın.
 6. Gövdeyi salmastra somunundan çıkarın ve sızdıran kolların suçlusu olan O-ringi değiştirin. O-halkaların boyutları 3/8 ila 5/8 inç arasında değişir, bu nedenle musluğunuzun tam boyutuyla eşleşmesi çok önemlidir. Yeni O-ringi tesisatçı gresi ile kaplayın.
 7. Yıkayıcı, tutucu adı verilen yuvarlak, girintili bir diske oturur. Orijinal tutucu hasar görmüşse, taşlayarak yıkayın ve yeni bir tespit halkası takın. Musluğunuz sızmaya devam ederse, yuva çukur olabilir.
 8. Gövdeyi çıkarın ve yatağın üst ucunu zımpara bezi ile zımparalayın.
 9. Orijinal koltuğu tamir edemezseniz yenisiyle değiştirin.

Seramik Diskli Musluk

Seramik Diskli Musluk Parçaları İllüstrasyonu

Sızdıran seramik diskli musluk nasıl düzeltilir:

 1. Ayar vidasına erişmek için kolu geri itin. Vidayı çıkarın ve kolu kaldırın.
 2. Rozet kapağını çıkarın, disk silindiri montaj vidalarını sökün ve silindiri kaldırın.
 3. Kör bir tornavidayla neopren contaları silindirden çıkarın. Contalar hasarlıysa değiştirin.
 4. Tüp açıklıklarını temizlemek için damıtılmış beyaz sirke ve yumuşak bir ovma süngeri kullanın, ardından iyice durulayın.
 5. Contaları değiştirin ve musluğu yeniden monte edin.
 6. Kolu “açık” konuma getirin ve suyu yavaşça tekrar açın – geri dönen suyun kuvveti seramik diski kırabilir.
 7. Tüm silindiri değiştiriyorsanız (genellikle gerekli değildir), yerine yerleştirin ve yeni montaj vidalarıyla sabitleyin.

Top tipi Musluk

Top Tipi Musluk Parçaları İllüstrasyon

Sızdıran bilye tipi musluk nasıl düzeltilir:

Bu tür bir musluk, çoğu zaman sızıntının nedenini bulmayı zorlaştıran birçok parça içerir. Bir yedek kit satın alarak ve tüm yeni parçaları takarak ağırlaşmayı önleyebilirsiniz.

 1. Küçük indeks kapağını musluğun yan tarafından kaldırmak için bir çakı kullanın ve altıgen başlı vidayı ortaya çıkarın.
 2. Vidayı altıgen anahtarla gevşetin ve musluk kolunu çekin.
 3. Kapağı ve bileziği çıkarmak için ayarlanabilir pense kullanın.
 4. Musluk onarım kitinde bulunan özel aleti kullanarak, musluk kamını gevşetin ve kam rondelası ve döner bilyeyle birlikte kaldırın.
 5. Kargaburun pense ile musluk gövdesine ulaşın ve lastik yuvaları ve yayları çıkarın.
 6. Yeni bir yay ve lastik yuvayı bir kalemin ucuna kaydırın ve musluğa indirin.
 7. İkinci koltuğu ve yayı takmak için tekrarlayın.
 8. Paslanmaz çelik bilyeyi tekrar takın ve kama yatağını musluk gövdesi içindeki karşılık gelen tırnakla hizaladığınızdan emin olun.
 9. Paslanmaz çelik bilyenin üstüne yeni bir lastik conta ve kam kapağı takın.
 10. Kapak üzerindeki kama yolunu karşılık gelen yuvayla hizalayın.
 11. Üst kapak tertibatını musluğa geri elle sıkın.
 12. Paslanmaz çelik bilyeye karşı uygun gerginliği sağlamak için somunu sıkmak için bir somun anahtarı kullanın.
Puan Verin
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.