Tesisatçı Nasıl Olunur?

İyi Bir Tesisatçı Nasıl Olunur?

Tesisatçılara olan yüksek talep, kendi tesisat işinizi kurmanız için birçok fırsat olduğu anlamına gelir. İyi bir tesisatçı nasıl olunur? Bununla birlikte, müşteri edinmeyi ve diğer tesisatçılarla rekabet etmeyi başarmak için işinizi dikkatli bir şekilde planlamanız gerekir. Başarılı olmak için, işinizi iyi pazarlamalı ve yeni teknikler ve malzemelerden haberdar olmalısınız.

 

Beceriler ve Deneyim

 

Çırak ol. Bir sıhhi tesisat işine başlamak, ticaret hakkında bilgi gerektirir. Bu bilgiyi işletmenize getirmekle sorumlu olacaksanız, günlük tesisat işinde deneyim kazanmanız gerekecektir. Ticareti öğrenmenin yaygın bir yolu deneyimli bir tesisatçıya çırak olarak çalışmaktır.

 • Çıraklık eğitimi birkaç yıl sürebilir, ancak size bir sıhhi tesisat işini yürütmek için gereken becerileri ve deneyimi sağlarlar. 
 • Çırak olarak çalışmak, bir müşteri listesi geliştirmenize ve kendinize bir isim vermenize yardımcı olabilir, böylece kendi tesisat işinize geçişi kolaylaştırır.
 • Bölgenizdeki tesisatçılara başvurarak veya tesisat eğitimi kursları ile tesisatçıların çırağı haline gelmeyi öğrenebilirsiniz.
 
Tesisatçılık ticaretiyle ilgili kurslar alın. Topluluk kolejleri, ticaret okulları ve bölgenizdeki diğer kurumlar tesisatçıları eğitmek için tasarlanmış eğitim programları sunabilir. Bu programların tamamlanması birkaç yıl sürebilir. Tesisatın teknik yönleri, iş şartları ve sağlık, güvenlik ve sözleşmelerle ilgili düzenlemeler konusunda eğitim sağlayan birini arayın.
 
Fiziksel olarak formda olun. Eğer gerçek tesisat çalışmalarının bir kısmını veya tamamını kendiniz yapacaksanız, ağır cisimleri kaldırmanız, küçük ve dar alanlara sığdırmanız, yüksekliklerle uğraşmanız vb.
 
 
Sıhhi tesisat deneyimi olan diğerlerini bulun. Bir su tesisatı işletmesi kurmak ve su tesisatı tecrübesine sahip değilseniz, bu bilgiyi sağlayabilecek ortağınız veya ekibiniz olması önemlidir. 
 
 
Bir insan ol.  Tesisat işi, çok sayıda ev görüşmesi yapmayı ve müşterilerle çeşitli şekillerde (telefonla, çevrimiçi vb.) İletişim kurmayı gerektirir. Tesisat işiniz başkalarını kullanıyorsa, diğer insanları iyi idare edebilmeniz gerekecektir.
 
 
 

 

İşinizi Planlama

 
İşletmenizin belirli bir odağa sahip olmasını isteyip istemediğinize karar verin. Tesisat işletmeleri, öncelikle alet ve sarf malzemelerinin satılmasına veya yeni tesisat işlerinin kurulmasına veya mevcut tesisat işlerinin servis ve onarımına odaklanabilir. Bazı tesisat işleri bu hizmetlerin bir kombinasyonunu önerebilir. Rakiplerinizin neler sunduğunu ve topluluğunuzun neye ihtiyacı olduğunu bilerek, hangi iş modelinin bölgenizde en büyük başarı şansına sahip olduğuna karar verebilirsiniz.
 
 

Bir iş planı yaz.  Tesisat işinizi başlatmak için gereken fonu arttırırken bir iş planı yardımcı olacaktır. Plan, ticaretteki deneyiminizi, işinizin nasıl organize edileceğini ve yürütüleceğini ve ne tür karları projelendiğinizi açıklayacaktır. Çevrimiçi olarak bir sıhhi tesisat işini başlatmaya özgü çok sayıda örnek iş planı vardır. İş planınızın aşağıdakileri içermesi gerekecek:

 • İşinizin misyonu veya hedefi
 • Pazar araştırması ve müşteri analizi
 • İlk başlangıç ​​maliyetleri
 • Ekipman, malzeme, nakliye, işçilik, bordro vb.
 • Tahmini maliyetler ve gelirler
 
 

Güvenli finansman Bir su tesisatı işletmesi için başlangıç ​​maliyetleri deneyiminize ve bulunduğunuz yere göre değişir. Sağlam bir iş planı ile, işletmeye maddi menfaat karşılığında para koymak isteyen yatırımcıları çekebilirsiniz .

 • Bir iş ortağı edinmeyi de düşünebilirsiniz. Yerel işletme topluluğuyla bağlantıları olan ve para kazanma ve işletmeleri yönetme deneyimi olan birini arayın.
 
 

Bir franchise açmayı düşünün. Büyük bir su tesisatı zincirinin marka ve isim olarak tanınması işinize başlamanızı kolaylaştırabilir ve daha istikrarlı bir çalışma vaadi sunar. Bununla birlikte, bir su tesisatı bayisinin işletilmesi aynı zamanda daha az esneklik şansı anlamına gelecektir.

 • Bir su tesisatı bayisinin açılması, hala önemli bir başlangıç ​​sermayesine sahip olmanızı veya artırmanızı gerektirebilir.
 • Eğer zaten bir tesisatçı olarak çalışıyorsanız ve kendi alet ve donanımınız varsa, kendi tesisat işinize başlama maliyetleriniz bir franchise açmaktan daha düşük olabilir. Sıhhi tesisat işinizi sıfırdan başlatmak, franchising ücretlerinden kaçınmanın bir yolu olabilir.

İşinizi kaydedin ve bir lisans alın. [14] İşletmenizin adını ve diğer ilgili bilgileri vermeniz gerekecektir. Kayıt yaptırmanız gereken hükümet ofisi bölgenize bağlı olarak değişecektir. Ayrıca, işletmenizin sıhhi tesisat hizmetlerine uygulanabilir tüm güvenlik ve iş düzenlemelerine uyacağını göstermeniz gerekecektir. Bunlar Bölgenizdeki dayalı değişebilir, ancak vb olanlar yöneten firmaları, elektrikçiler, benzer olacaktır [16] [17]işinizi kayıt yaparken onlarla zaten aşina değilseniz, sen bu düzenlemelerin ayrıntıları isteyebilir .

 

İhtiyacınız olan malzemeleri alın. Tesisat işleri için gerekli olan araç ve gereçlerin yanı sıra, bir tesisat işletmesi, şantiyelere ziyaretler yapmak için güvenilir bir nakliyeye ihtiyaç duyacaktır. [18] Sahip olduğunuz malzemeleri kullanabilir, yenilerini satın alabilir veya bazı durumlarda kiralayabilirsiniz. Bir sıhhi tesisat işini başlatmak için ihtiyaç duyabileceğiniz tipik ekipman, aşağıdakileri içerir: [19]

 • Taşıma için en az bir kamyon veya kamyonet
 • borular
 • Parçaları.
 • Boru anahtarları
 • Bir pistonlu testere.
 • Dairesel bir testere.
 • Bir propan meşale
 • Uzatma kabloları.
 • Büro mobilyaları ve malzemeleri
 • Siparişler için iş telefonu ve / veya tablet cihaz
 
 
 
Bir ofis bul. Yer, sıhhi tesisat hizmetleri de dahil olmak üzere herhangi bir işletmenin en önemli yönlerinden biridir. İşletmenizin, bölgenizdeki şantiyelere ulaşmanın kolay olduğu bir yerde olmasını isteyeceksiniz. Müşterilerinizi ofisinizi ziyaret etmeyi umuyorsanız, hizmetler hakkında soru sormak mı yoksa malzeme satın almak mı istiyorsunuz, aynı zamanda kolayca erişilebilen ve park yeri sunan bir yer seçmek isteyeceksiniz.
 
 
 

Gerekirse işçi kiralayın. Bazı tesisatçılar tamamen kendi başlarına çalışabilir. Ancak, bir çalışan ekibi de kiralayabilirsiniz. Bunlar tesisatçıları, ancak siparişleri, telefon görüşmelerini vb. Yapmak için bir ofis müdürü veya asistanı, defter tutma ve muhasebe işlemlerini yürütecek birini, bir pazarlama uzmanını ve diğer pozisyonları içerebilir.

 • Tesisatçı kiralıyorsanız, en iyi niteliklere ve deneyime sahip güvenilir olanları bulmaya çalışın.
 • Diğer çalışanları işe alacaksanız, ücretlerini, sigortalarını ve diğer masraflarını hesaba katarak bunu iş planınıza dahil edin.

 

Başarılı Olmayı Düzenle

 

Pazarlamaya odaklanın. Tesisatçı olarak çalışmak için gerekli becerilere ve deneyime sahipseniz, tesisat işinizin başarılı olması için gerçekleştirmeniz gereken en önemli şey müşterilerin ilgisini çekmektir. Başarılı pazarlama, aşağıdakileri içeren bir dizi faktöre bağlı olabilir:

 • Sözlü reklamcılık
 • Kartvizitlerin ve el ilanlarının paylaşılması.
 • Ayırt edici ve akılda kalıcı bir logo ve marka oluşturmak
 • Müşterileri çekmek için sosyal medya kullanımı
 • Bir web sitesi oluşturmak ve arama motorları için optimize etmek.
 
Rakiplerini tanı. Bölgenizdeki tek tesisat işletmesi değilseniz, rekabet edebilmek için işinizi iyi konumlandırmanız gerekir. Bu, rakiplerinizden biri yerine işinizi müşterilere çekecek fiyatlandırma, hizmetler ve teklifler sunmak anlamına gelir.
 • Rakiplerinizin sıhhi tesisat hizmetleri için ne ücret aldığını, müşterilere ne sunduğunu ve karşılaştırmalı olarak nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek için düzenli araştırma yapın.
 • Bu araştırmada size yardımcı olabilecek bir pazarlama uzmanı da istihdam edebilirsiniz.
 
 
 
Haberdar olun. Sıhhi tesisat ticareti, çoğu işletme gibi, sürekli değişiyor. [27] Başarılı ve rekabetçi bir iş yürütmek için, bu değişikliklere ayak uydurmanız gerekecek. Yüksek verimli armatürler, alternatif enerji ısıtması ve yeni yapım yöntemleri, tesisatçıların bilgilendirilmek isteyeceği konulara örnektir. Ticari dergiler, fuarlar ve sürekli eğitim kursları, bilgilendirilmenin bir yoludur.
 
 

 

 
Puan Verin
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.