Çöken Gider Borusu Tespiti

Çöken Gider Borusu Tespiti

Çöken Gider Borusu Tespiti, gider borusu sistemlerinin çoğu 20 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve genellikle çatlamaya ve diğer hasar türlerine karşı hassas olan toprak borulardan yapılmaktadır. Ortaya çıkan çok yaygın bir sorun, çökmüş bir gidere sahip olmaktır. Çöken bir gider çok ciddi bir sorun haline gelebilir.

Çöken Gider Borusu Tespiti
Çökmüş gider borusu tespit edilmesi

Giderinizin c su akışını evinizden uzağa yönlendiremezse, temellere ciddi şekilde zarar verebilir ve yapısal bütünlüklerini tehlikeye atabilir. Bu sorunu anında tespit edebilmek çok önemlidir. Öyleyse, zaten çökmüş bir gideriniz olup olmadığını nasıl bileceksiniz ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Çöken Drenaj Belirtileri

 1. Düzenli tıkanıklıklar – bunların her ikisi de her zaman çökmüş bir giderin işareti değildir, ancak bunlar düzenli olarak olmaya başlarsa, muhtemelen bir giderin çöktüğüne dair bir işarettir. olası.
 2. Nemli Zemin veya Duvarlar – çökmüş bir boru, su akışını ciddi şekilde bozar ve onu birçok farklı yere yönlendirebilir. Bu genellikle evinizin duvarlarında veya zeminde meydana gelir ve evinizde yaşayan herkes için sağlıksız bir yaşam ortamı yaratan küf oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle, nemli zeminler veya duvarlar görürseniz giderinizi hemen tamir ettirmeniz çok önemlidir . Çöken bir gider hattı, borularınızda ek bir tıkanıklığa bile neden olabilir ve bu da sorunu daha da kötüleştirir.
 3. Kemirgen İstilası – fareler genellikle kanalizasyon sistemlerinde yaşarlar ve çökmüş bir kanalizasyon onlar için evinize giriş noktası sağlayabilir.
 4. Evinizde Kanalizasyon Kokusu – Kanalizasyonlarınızdan kötü bir kanalizasyon kokusu geldiğinin algılanması genellikle yedeklemelerden ve tıkanıklıklardan kaynaklanır. Ancak, borunuzu temizledikten sonra bile koku devam ederse, sorun o zaman çökmüş bir giderden kaynaklanıyor olabilir. Bu koku, çökmüş bir gider nedeniyle nemli zeminden ve duvarlardan ve hatta evinizin etrafındaki topraktan da gelebilir.
 5. Çökme veya Toprak Erozyonu – evinizin etrafındaki toprağın alçaldığını veya erozyona uğradığını fark ederseniz, bunun nedeni çökmüş bir giderden sızan su olabilir.
 6. Çatlak Duvarlar ve Sarkan Zeminler – daha önce de belirttiğimiz gibi, çökmüş bir gider evinizin yapısal bütünlüğünü tehlikeye atabilir. Bu genellikle evinizin duvarlarında çatlaklar olarak kendini gösterir. Bunun nedeni, evinizin altındaki toprağın toprak erozyonu nedeniyle düzensiz olması veya içinde eşit olmayan miktarda su bulunması nedeniyle eşit olmayan toprak genişlemesi olabilir. Temelinizin altında engebeli bir zemin olması, temelinizin hareket etmesine ve hasar görmesine neden olur. Bunun olduğuna dair bir başka işaret de sarkan zeminlerdir.
 7. Eski Drenaj Boruları – eski drenaj boruları nedeniyle çökmüş bir drenaja sahip olmak, eski binalarda çok yaygındır. Bu olduğunda, yapılacak en iyi şey tüm tahliyeyi tamamen değiştirmektir.
 8. Yerdeki Suyun Donması ve Erimesi – kışın yerdeki su donduğunda genişler. Havalar ısınınca yerdeki buzlar eriyecektir. Bu, zeminin ve kanalın kendisinin genişlemesine ve büzülmesine neden olur.
 9. Ağaç Kökü Saldırısı – ağaç kökleri su kaynağının yönüne doğru büyür. Bu nedenle genellikle drenaj borularında büyürler ve kırılmalarına veya çatlamalarına neden olurlar. Hemen tamir edilmediğinde, sonunda çökmüş bir drenaja yol açabilir. Bu soruna çözüm olarak ağaç kaldırılabilir veya yeni bir tahliye hattı kurulabilir.
 10. Yanlış Hizalanmış Borular – yanlış hizalanmış borular su sızıntısına neden olur. Bu, çökmüş bir drenaja yol açan toprak erozyonuna neden olabilir.

Çöken Boru Onarım Seçenekleri

Kendi işini kendin yap tipi bir kişiyseniz, drenaj ekipmanınızın düzgün çalışmasını sağlamak için satın alabileceğiniz çeşitli araçlar vardır. Gres ve diğer tıkanıklıkları gidermek için kullanılan geniş kesici aletler. Tahliye tabancası kitleri, tıkanmış boruları hızla temizleyen güçlü, elde tutulan cihazlardır. Kolaylık sağlamak için, kablolar, ataşmanlar ve hatta eldivenler dahil olmak üzere iyi çalışan bir tesisat sistemi için gereken her şeyi tek bir kutuda sunan kanal temizleme makineleri de mevcuttur.

Tıkanıklığı  önleyebilen, teşhis edebilen ve tamir edebilen farklı türde hizmetler sunan birçok tesisat şirketi vardır. Yukarıda belirtilen işaretleri gördüğünüzde yapılacak doğru şeyin ne olduğu konusunda profesyonel tavsiye almak için onları arayabilirsiniz. Sunulabilecek hizmet yelpazesi genellikle şunları içerir:

 1. Köklendirme ve Temizleme Hizmeti – çökmüş bir boru, atık suyunuzun akışını engelleyebilir. Bu büyük bir rahatsızlıktır, bu nedenle çökmüş borunuzun gerçek onarımını yapmadan önce, atık sunuzun mümkün olan en kısa sürede düzgün bir şekilde akması gerekir. Drenaj borularınızı düzenli olarak temizlemek, gelecekte bir drenajın çökmesini önlemeye de yardımcı olabilir.
 2. Video Kameralı Muayene – Tahliye borusu temizlendiğinde ve halihazırda serbestçe akmaya başladığında, hasarı doğru bir şekilde değerlendirmek, bir çözüm bulmak ve gerçek onarımdan önce plan yapmak için artık bir video kamera ile inceleme yapılabilir.
 3. Hidrojet – olağan temizlik hizmetleri, suyun akmasını sağlamak için tıkanıklıktan bir delik açar. Bununla birlikte, hidrojet daha kalıcı bir temizleme çözümüdür. Bu, bir tahliye hattının içini temizlemek için yüksek basınçlı su kullanır ve yalnızca tıkanıklığı değil, aynı zamanda meydana gelmiş olabilecek her türlü birikmeyi de giderir. Bu işlem, boruya zarar vermiş olan ağaç köklerini bile ortadan kaldırabilir.
 4. Boru Astarı – olağan drenaj borusu değiştirme yöntemlerinde hendek açma kullanılır. Drenaj borularını ortaya çıkarmak için evin etrafını kazarlar ve ardından değiştirmeyi yaparlar. Ancak boru döşeme, hendek açmaya gerek kalmadan mevcut drenaj borularının değiştirilmesini sağlayabilir. Bunu, eski borunun içinde yeni bir dikişsiz plastik drenaj borusu oluşturarak gerçekleştirir.
 5. Boru Patlatma – boru patlatma kafası olarak adlandırılan metalden yapılmış bir nesne, aynı anda eski drenaj borusunu kırmak ve yeni bir HDPE boruyu yerine çekmek için yer altına çekilir. Dökme demirden yapılmış drenaj boruları bile bu yöntemle kırılabilir.

Su tahliyesi, bir evde yaygın olan en önemli sorunlardan biridir. Henüz çökmüş bir borunuz olmasa bile, gelecekte çökmelerini önlemek için drenaj borularınızı düzenli olarak temizlemek ve kontrol etmek en iyisidir.

Dedektörle Çökmüş Boru Tespiti

Düzenli temizliğin neden olduğu rahatsızlık, çökmüş bir giderin neden olacağı rahatsızlıkla karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir. Bir borunun çöktüğüne dair işaretler fark ettiğinizde, sorunu teşhis edip düzeltmek için güvenilir bir drenaj şirketinden profesyonel yardım almak en iyisidir.

Bahsettiğimiz gibi, çöken bir boru sadece evinize değil, üzerinde yaşayan insanların temizlik ve hijyenine de ciddi olumsuz etkiler yapabilir.

İyi bir su tesisatçısı arıyorsanız , tesisat sorunlarınızdan herhangi biri için yardımcı olabiliriz. Bize ulaşın ve düzeltmenize yardımcı olalım!

 

Puan Verin
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.